Der Spiegel: Merkel, Hollande'a karşı uluslararası ittifak oluşturdu

Der Spiegel: Merkel, Hollande'a karşı uluslararası ittifak oluşturdu
Der Spiegel: Merkel, Hollande'a karşı uluslararası ittifak oluşturdu

Merkel'in, Sarkozy'yi seçim kampanyasında destekleyeceğini ifade ettiği belirtiliyor

Alman "Der Spiegel" dergisi, Başbakan Angela Merkel'in, Fransa'daki cumhurbaşkanı seçimi için aday olan Sosyalist François Hollande'a karşı bazı AB ülkelerinin hükümet başkanlarıyla ittifak oluşturduğunu yazdı

BERLİN - Derginin haberinde, Merkel'in, İtalya Başbakanı Mario Monti, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi desteklemek amacıyla Hollande'a karşı cephe aldığı ve seçim mücadelesi sırasında Hollande'ı Berlin'de ağırlamayacağı belirtildi.

Adı geçen hükümet başkanlarının, Hollande'ın, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda 25 AB ülkesi tarafından kabul edilen AB mali paketini gözden geçireceğine yönelik açıklamasından rahatsızlık duyduğu ifade edilen haberde, Cameron'un bu ittifaka tam olarak katılmadığı, ancak Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimini yeniden Sarkozy'nin kazanmasını istediği kaydedildi.

Alman hükümetinin bir sözcüsü bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, her ülke hükümet başkanının bu konuda kendisinin karar verdiğini belirtti, ancak Hollande için şu ana kadar bir görüşme tarihi belirlenmediğini söyledi.

Merkel'in, Sarkozy'yi seçim kampanyasında destekleyeceğini ifade ettiği de belirtilen haberde, Almanya'da muhalefette bulunan Sosyal Demokrat Parti 'nin (SPD) genel başkanı Sigmar Gabriel'in de Hollande'ı destekleyeceği kaydedildi.

‘BÖYLE BİR ŞEY AVRUPA ’DA İLK KEZ GÖRÜLÜYOR’
Hollande'ın seçim kampanyasını yöneten Pierre Moscovici, Fransız RTL radyosuna yaptığı açıklamada, böyle bir şeyin Avrupa'nın tarihinde ilk kez görüldüğünü, bunun son derece üzücü ve endişe verici olduğunu söylerken, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de "Welt am Sonntag" gazetesine yaptığı açıklamada, tüm Alman partilerini bu konuda itidalli davranmaya çağırdı.

Almanya'daki siyasi tartışmaların Fransa'ya kaydırılmaması gerektiğini belirten Westerwelle, Alman hükümetinin, Fransız halkının seçeceği her cumhurbaşkanıyla çok sıkı bir şekilde çalışacağını kaydetti.(aa)