Der Spiegel: Rusya, Suriye'ye mühimmat taşımak için Türkiye'den gemi aldı

Der Spiegel: Rusya, Suriye'ye mühimmat taşımak için Türkiye'den gemi aldı
Der Spiegel: Rusya, Suriye'ye mühimmat taşımak için Türkiye'den gemi aldı
Alman Der Spiegel dergisi, Rusya'nın Suriye'ye mühimmat taşımak amacıyla Türkiye'den 'Alican Deval' adlı Türk yük gemisini aldığını öne sürdü.

RADİKAL - Alman Der Spiegel dergisi, Rusya’nın Suriye ’ye mühimmat taşımak amacıyla Türkiye ’den yük gemisi aldığını iddia etti. Rusya’nın IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlar nedeniyle bölgedeki mühimmat ihtiyacını karşılamak için Rus silah üreticilerinin yoğun bir mesai harcadığını kaydeden Spiegel, silahların sevkiyatı için Rusya’nın “Alican Deval” adlı Türk yük gemisini aldığını öne sürdü.

Geminin adının "Dwiniza-50" olarak değiştirildiğini iddia eden dergi, Rus donanmasına katılan geminin Ekim ayı ortalarında boğazdan geçtiğini okuyucularına duyurdu. Dergi, Rusya’nın mühimmat sevkiyatını aksatmadan yürütmek amacıyla yük gemileri satın aldığını yazdı.

Irak'tan Rusya'ya hava operasyonu izni

Öte yandan, Kommersant-Vlast dergisinin haberine göre de Suriye'de hava operasyonu için Rusya acele olarak yurtdışından yük gemileri aldı. Haberde, "Rusya'nın Tartus (Suriye) Deniz Donanması Üssü'ne askeri sevkiyatın yapılması için acil olarak Türk armatörlerinden 8 yük gemisi satın aldı. Gemilere askeri statü verilerek hemen destek sağlayıcı gemi listesine ilave edildi" bilgisi verildi. Dergi, Rus komando gemilerinin dev sevkiyatı yapamadığı için "Türk yük gemilerinin çok işe yaradığını" da vurguladı.

RT ekibine Şam'da ateş açıldı

Daha önce de Rus Lenta.ru haber sitesi askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya Donanması'nın, Türkiye'den satın alınan yük gemisiyle Suriye'ye askeri teçhizat taşımaya başladığını yazmıştı.

Dergi ayrıca Suriye operasyonu nedeniyle füze üreten Rus "TRV" adlı askeri sanayi tesisinin 3 devriye çalıştığına işaret etti. Haberde "teröristlerin mevzilerinin bombalanması" için Rusya'nın Suriye, Irak ve İran'dan Bağdat'ta kurulan istihbarat paylaşım merkezi aracılığı ile destek aldığına dikkat çekti. (Ajanslar)

ÖSO: Rusya'nın hava desteği teklifini reddetmedik