Devlet çocuklarını koruyamadı

Devlet çocuklarını koruyamadı
Devlet çocuklarını koruyamadı

İrlanda Çocuk Bakanı Frances Fitzgerald ise raporun sonuçlarını son derece endişe verici diye niteledi

İrlanda, devletin koruma hizmetlerine başvuran çok sayıda çocuğun ölümünü tartışıyor

DUBLİN - İrlanda, 2000-2010 yılları arasında devletin koruma hizmetlerine başvuran sorunlu çocuklardan 196'sının hayatını kaybettiğini ortaya çıkaran raporla sarsıldı.

Bağımsız Çocuk Ölümleri İzleme Grubu'nun bugün yayımladığı raporda, devletin koruma hizmetlerine başvurarak sorunlarının üstesinden gelmeye çalışan kimi ergenlik çağındaki çocukların yeterli yardım alamadığı ve çoğu ölümün önlenebilir olduğu ileri sürüldü.

‘EKONOMİK BÜYÜME DÖNEMİNE DENK GELDİ’
İrlanda basınında geniş yer bulan kapsamlı rapor, çocuk ölümlerinin İrlanda'nın ekonomik büyüme dönemine denk geldiğini özellikle vurgulayan yardım derneklerince de endişeyle karşılandı.

‘DEHŞET VERİCİ’
Raporun sonuçlarının “dehşet verici” olduğunu düşünen sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partisi Sinn Fein, hükümete bu konuda yasal önlem çağrısında bulundu.
İrlanda Çocuk Bakanı Frances Fitzgerald ise raporun sonuçlarını “son derece endişe verici” diye niteledi.

Yayımlanır yayımlanmaz İrlanda gündemine oturan raporda, bir kısmı doğrudan devlet koruması altında olan, bir kısmıysa koruma hizmeti veren kurumla bir şekilde bağlantıya geçmiş çocukların çoğunun ölüm nedeninin uyuşturucu, cinayet, trafik kazası ve intihar olduğu belirtiliyor.(aa)