Devlet ile ırkçı örgüt ilişkisi

Devlet ile ırkçı örgüt ilişkisi
Devlet ile ırkçı örgüt ilişkisi
Ülkedeki ırkçı Ku Klux Klan örgütünü kuran kişi Anayasayı Koruma Dairesi adına muhbir olarak görev yaptığı ileri sürüldü

Almanya 'da ırkçı Ku Klux Klan (KKK) örgütünü kuran kişinin bir dönem Anayasayı Koruma Dairesi adına muhbir olarak görev yaptığı öne sürüldü.

Ülkede yabancılara yönelik ırkçı saldırılarla ilgili tartışmalar devam ederken Tagesspiegel gazetesi, Anayasayı Koruma Dairesi adına muhbir olarak görev yapan kişinin Ekim 2000'de "European White Knights of the Ku Klux Klan - Realm of Germany" adlı örgütü kurduğunu ve yönettiğini yazdı.

Stuttgarter Nachrichten gazetesi de, Anayasayı Koruma Dairesi'ndeki diğer bir görevlinin de sözkonusu ırkçı örgütün elebaşısına, telefonlarının dinlendiği yönünde bilgi verdiğini öne sürdü.

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunanlı ve Michele Kiesewetter adlı kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin işlediği polis cinayetinin araştırılması esnasında devletin bazı birimlerinde çalışanlarla ırkçı örgüt üyeleri arasında irtibat olduğu saptanmıştı.

Türklere yönelik saldırıların soruşturulması sırasında bir kaç ay önce de, 2 polisin, 10 yıl önce Ku Klux Klan üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. (aa)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Kadın

  ,

  örgüt

  ,

  koruma