Devrik lider Bin Ali'nin malları satılıyor

Devrik lider Bin Ali'nin malları satılıyor
Devrik lider Bin Ali'nin malları satılıyor
Başkent Tunus, devrik lider Zeynelabidin Bin Ali ve o dönemdeki sembol bazı isimlerin el konulan mallarının sergileneceği ve satışa sunulacağı bir fuara hazırlanıyor.

TUNUS - Tunus Maliye Bakanı Selim Besbas, İnsan Hakları ve Geçiş Dönemi Adalet Bakanlığı merkezinde düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki Pazar günü başlayacak fuarın bir ay süreyle açık kalacağını söyledi.

Besbas, fuarda aralarında Zeynelabidin Bin Ali ile eşinin de bulunduğu 114 kişinin, el konulan mallarının sergileneceğini ve satışa sunulacağını belirtti. Fuarda 39 lüks araç ve 300 parça mücevherin yanı sıra birçok tarihi eserin de yer alacağını belirten Besbas bazı eserlerin sadece sergilenmek amacıyla bulunacağını ve satışının yapılmayacağını ifade etti.

Bin Ali'nin kaldığı konut ve saraylardan yaklaşık 42 bin parça eser toplandığına ve bazılarına henüz uzmanlar tarafından paha biçilemediğine işaret eden Tunuslu Bakan, bütün bu değerlerin Tunus halkına ait olduğunu belirtti.

Satış işleminin açık arttırma yöntemiyle yahut doğrudan satış ile gerçekleştirilebileceğini ifade eden Besbas, satıştan yaklaşık 15 milyon dolar gelir elde edilmesini beklediklerini dile getirdi.

Besbas, fuarın sembolik bir anlamı da barındırdığını hatırlatarak, elde edilen gelirin 2013 yılı bütçesine ekleneceğini kaydetti.

Zeynelabidin Bin Ali, 7 Kasım 1988'de iktidara gelmiş ve 14 Ocak 2011'de seyyar satıcı Muhammed Buazizi'nin karşılaştığı kötü muamele sonrası kendini yakması ile patlak veren halk devrimi neticesinde görevini bırakıp, ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. (aa)