Die Welt: IŞİD'in yüzde 10'u Türk

Die Welt: IŞİD'in yüzde 10'u Türk
Die Welt: IŞİD'in yüzde 10'u Türk
Alman Die Welt gazetesi, Arapların dışında IŞİD'e en çok Türklerin katıldığını ve Türklerin örgütün yüzde 10'unu oluşturduğunu iddia etti.

Adını İslam Devleti olarak değiştiren ve kamuoyunda daha çok Irak Şam İslam Devleti olarak tanınan IŞİD konusunda analiz haber yayınlayan Alman Die Welt gazetesi, Arapların dışında IŞİD’e en çok Türklerin katıldığına vurgu yaptığı haberine “IŞİD’in Türk Birliği” başlığını verdi. Budapeşte bürosundan Boris Kálnoky imzasıyla yayımlanan haberde, IŞİD’e Avrupa ’nın bir çok ülkesinden katılım olmasına karşın, Arap olmayan ülkelerden IŞİD saflarında savaşanların en çok Türkler olduğu yer alıyor.

AVRUPA’DAN BİN 200 KİŞİ

Avrupa ülkelerinin istihbarat birimlerine göre, Avrupa’dan yaklaşık bin 200 kişinin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçerek IŞİD saflarına katıldığı belirtilen haberde, militanların savaştıktan sonra yine Türkiye üzerinden Avrupa’ya geri döndüğü, bunun AB ile Türkiye ilişkilerini yakın zamanda olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olacağı belirtiliyor.

'IŞİD İÇİNDE TÜRK UNSURU ÖNEMLİ'

Ankara ’nın elindeki bilgilere göre, IŞİD saflarına katılan Türk vatandaşlarının sayısı bini aşmış durumda” ifadelerine yer verilen haberde, 10-15 bin dolayında olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının en az yüzde 10'unun Türk olduğu bilgisi yer alıyor. Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşı olan Türk kökenlilerden de IŞİD’e katılım olduğuna vurgu yapılan haberde, böylece IŞİD içerisinde Türk unsurunun önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekiliyor.

EĞİTİLENLER TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ

Basında yer alan ve IŞİD komutanlarına ait olduğu öne sürülen kimi iddialara göre, çok sayıda Türk kökenlinin IŞİD tarafından eğitildikten sonra tekrar Türkiye’ye döndüğü hatırlatılan haberde, Türkiye’de pasif durumda bekleyenlerin zamanı geldiğinde Türkiye içerisinde harekete geçeceği iddiaları da yer alıyor.

'TAM BİR İRONİ'

Türkiye’nin IŞİD’e, Esad’a karşı savaşması konusunda başından beri destek verdiği belirtilen Die Welt’in analiz haberinde, "şimdi IŞİD’in Türkiye’yi tehdit eder hale gelmesinin tam bir ironi olduğu" belirtiliyor.

'ANKARA REHİNE SORUNUNU YASAKLA ÇÖZDÜ'

Haftalardır Türkiye’nin Musul Başkonsolosu da dahil 50 personelin IŞİD’in elinde rehin olduğunu hatırlatan Die Welt gazetesi, “Ama, Ankara sorunu çoktan çözmüş durumda. Kim rehineler konusunda haber yaparsa, soluğu mahkemede alıyor. Böyle olunca, kamuoyunda rehine sorunu diye de bir şey yok” ifadelerini kullanıyor. (Ahmet Yıldırım/ DHA)

Dışişlerinden rehine açıklaması: Bizim haberimiz yok