'Ding Dong, Cadı Öldü' birazdan BBC Radyo'da

'Ding Dong, Cadı Öldü' birazdan BBC Radyo'da
'Ding Dong, Cadı Öldü' birazdan BBC Radyo'da
BBC, ölen birine saygı ile ifade özgürlüğünü dengelemek için Thatcher karşıtlarının şarkısı 'Cadı Öldü'den 5 saniyeyi haber eşliğinde yayımlıyor.

BBC, eski Britanya lideri Margaret Thatcher karşıtlarının marş bellediği ‘Ding Dong, Cadı Öldü’ adlı şarkıyı yayımlayıp yayımlamama ikilemini aştı. Biten haftanın en çok dinlenen 5 şarkısını pazarları bir liste programında sunan BBC Radio 1, tarafları ‘üzmeyecek’ ara formülde karar kıldı. Denetçi Ben Cooper, 1939 tarihli ‘Oz Büyücüsü’ filminden alıntı şarkıya dair ikilemi, ‘yeni ölen birine saygı ile ifade özgürlüğü arasında denge kurarak aşmaya çalıştıklarını’ anlattı: “Şarkıyı liste birincisi yapma kampanyasını tatsız bulsam da, yayın yasağının kampanyaya daha çok reklam avantajı verme ve hassas bir konuyu daha da alevlendirme riski var. Bu siyasi bir şarkı değil. Yeni ölen birine şahsi bir saldırı. Ama şarkının yayını yasaklanırsa da sansür ve ifade özgürlüğüne dair tezler olacak. Bir yanda kampanyadan nefret eden çok sayıda kişinin anlaşılır öfkesi var. Diğer yanda listeye giren bir şarkı ve satın alanların görmezden gelinemeyeceği gerçeği. Ama hepsinden öte, tüm tantana ortasında yaslı bir aile var. Radio 1’de kimse ne birilerini gücendirmek ne şarkıyı görmezden gelmek istiyor. Bu yüzden istisnai biçimde şarkının haber gibi ele alınarak yayınına karar verdik. 51 saniyelik şarkının 5 saniyesi verilecek. Newsbeat haber programından bir muhabir, şarkının Thatcher’ın anısını aşağılama amaçlı kampanya ile 1 numara olduğunu aktaracak. Thatcher’ı hatırlamayan gençler dahil tüm dinleyiciler, şarkının niye birinci olduğunu öğrenecek. Bu, tavizli bir uzlaşma. Ama bence mantıklı bir tavizli uzlaşma.”

Thatcher: Zor bir hafta olacak
Öte yandan Thatcher’ın kızı Carol ise taziyelere teşekkür edip “Bu hafta, zor ve gözyaşı dolu olacak. Demir Leydi’nin kızı bile olsanız” dedi.