Dış basın: İşaretler IŞİD'i gösteriyor

Dış basın: İşaretler IŞİD'i gösteriyor
Dış basın: İşaretler IŞİD'i gösteriyor
Ankara'daki barış mitingine saldırıyla ilgili dış basında yer alan haberlerde, saldırının IŞİD'i işaret ettiği yorumu yer aldı.

RADİKAL - Ankara ’da barış mitingine düzenlenen saldırının dış basındaki yankıları devam ediyor. İngiliz Reuters haber ajansı iki üst düzey Türk güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde bütün işaretlerin çifte bombalı saldırıdan IŞİD'in sorumlu olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Amerikan CNN, faillerin Türkiye ’de kutuplaşma ve şiddeti alevlendirmeyi hedeflediği yorumunu yaptı. Dış basında belli başlı yorumlar şöyle:

New York Times (ABD): Gazete, ABD baskısında dehşet verici saldırıyı birinci sayfasından işledi. “Türk başkentinde barış mitingi sırasında yaşanan patlamalar, çok sayıda can aldı” başlığını atan gazete, haberinde şu ifadeleri kullandı: “Türkiye birçok istikrar bozucu faktörle karşı karşıya: Kürt isyancılar ve IŞİD ile çatışmayla ilgili şiddet; siyasal istikrarsızlık; ekonomik belirsizlik ve Suriye’de içsavaştan kaçan mültecilerin giderek artan akını...”

CNN (ABD): Amerikan televizyonu, “Ankara’da cumartesi günü düzenlenen mitingi kim hedef aldıysa Türkiye’deki kutuplaşma ve şiddeti alevlendirmek istiyor, halihazırda kırılgan olan siyasi diyalog ortamını da yok etmeyi hedef alıyor” yorumunu yaptı.

Financial Times: Türkiye derin şekilde bölündü

Reuters (İngiltere): Haber ajansı iki üst düzey Türk emniyet yetkilisine dayandırdığı haberinde saldırıda ilk bulguların IŞİD’i gösterdiğini bildirdi. Kaynaklardan biri, “Bu saldırı Suruç türünde ve tüm işaretlere göre o saldırının kopyası… İşartler IŞİD’I gösteriyor” dedi. İkinci kaynak da, “Tüm işaretler saldırının IŞİD tarafından düzenlenmiş olabileceğini gösteriyor. Tamamen IŞİD’e odaklandık” dedi.

Observer (İngiltere): Gazete, “Türk barış mitingindeki bombalı saldırıda 90’dan fazla kişi öldü” ifadesini kullandı. Birinci sayfasından da olayın “Türkiye’nin yakın tarihindeki en kanlı saldırı” olduğunu vurguladı.

Sunday Times (İngiltere): Gazete, patlama anını yansıtan görselle duyurduğu haberde, “İntihar bombacıları, ülkenin güneydoğusunda büyüyen iç savaşa son verilmesi çağrısında bulunan solcuların ve Kürt yanlısı göstericilerin mitingini hedef aldı” diye yazdı.

BBC (İngiltere): Terörizm uzmanları saldırının Türkiye’nin güneyindeki Suruç’ta meydana gelen intihar saldırının bir benzeri olduğunu söyledi.

Meğer AB uyarmış, Ankara'daki elçilikler önlem almış!

Bild am Sonntag (Almanya): Gazete, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da bugüne kadar meydana gelen en ağır terör saldırısında en az 97 kişi hayatını kaybetti” diye yazdı. Saldırının, Türkiye’nin PKK ve IŞİD’e karşı operasyonlar yürüttüğü sırada meydana geldiğine dikkat çekti. (Hürriyet) 

İçişleri Bakanı istifa çağrılarına yanıt verdi