Dış basında PKK'ya silah bırakma çağrısı

Dış basında PKK'ya silah bırakma çağrısı
Dış basında PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya yapılan silah bırakma çağrısını İngiliz haber ajansı Reuters, 'Abdullah Öcalan, destekçilerini bahar aylarındaki bir silahsızlanma konferansına katılmaya çağırdı' sözleriyle duyurdu.

RADİKAL - PKK 'ya yapılan silah bırakma çağrısı uluslararası basın tarafından dünyaya duyuruldu. Söz konusu gelişmeyi ilk duyuran haber ajansı Reuters oldu. "Abdullah Öcalan, destekçilerini bahar aylarındaki bir silahsızlanma konferansına katılmaya çağırdı" ifadesini kullanan Reuters, bunun 30 yıllık mücadelede çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Haberde, HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder'in canlı yayında Öcalan'ın açıklamasını okuduğu ifade edildi.

Çözüm sürecinde kritik viraj: PKK'ya tarihi çağrı!

Reuters, "Öcalan'la 2012 yılı sonundan bu yana sürdürülen görüşmelerin; 1984'ten beri çoğu Kürt, 40 binden fazla kişinin öldüğü çatışmaların sonlandırılmasını amaçladığını" belirtti.

Associated Press ise "Hapisteki Kürt lider PKK'ya silah bırakması için çağrıda bulundu" başlıklı haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Kürt yanlısı milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın PKK'yı bahar aylarında bir olağanüstü kongre düzenlemeye davet ederek, örgütün silahlı mücadelesinde tarihi bir karar almaya çağırdığını söyledi." (Hürriyet)

Terörün Türkiye'ye faturası: 35 bin 576 can gitti, yüzbinlerce kişi göç etti

Hükümet ve HDP'nin ortak açıklamasına ilk tepkiler

Öcalan'ın 10 maddesi: Yeni anayasanın temeli mi olacak?