Dış basında sosyal medya yasağı

Dış basında sosyal medya yasağı
Dış basında sosyal medya yasağı
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı sırada çekilen görüntüler nedeniyle getirilen sosyal medyaya erişim engeli dış basında geniş yer buldu.

RADİKAL - Türkiye 'de Twitter ve Youtube'a getirilen erişim yasağı haberine dünyanın önde gelen basın ve yayın kuruluşları da yer verdi. Gazeteler, söz konusu yasağın bir yılda ikinci kez gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Telegraph: Rehine fotoğrafları yüzünden Youtube ve sosyal medyaya erişim engellendi. Türkiye'nin giderek katılaşan hükümeti, rehin savcının görüntüleri nedeniyle Twitter ve Youtube'a erişimi engelledi. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Adliye Sarayı'ndaki odasında rehin alındığı sırada yayınlanan görüntülerin ardından Türkiye'de Twitter ve Youtube'a erişim yasaklandı.

Guardian: Türkiye rehine olayında propagandaya karşı Twitter'ı yasakladı. Türkiye mahkemesi, geçtiğimiz hafta sol bir örgüt tarafından rehin alınan savcının fotoğraflarını yayınlanması dolayısıyla Youtube, Twitter ve Facebook'a geçici bir süre erişim yasağı koydu. Sosyal medya yasağı tartışmalı fotoğrafları yayınlayan gazetelerle, web siteleri olmak üzere 166 linki içeriyor. Yedi gazete ise savcı Mehmet Selim Kiraz'ın fotoğraflarını yayınladığı gerekçesiyle ceza soruşturmasıyla karşı karşıya.

Sosyal medya yasağı ile Anayasa Mahkemesi hiçe sayıldı

Financial Times: Türkiye Twitter ve Youtube'u engellerken tansiyon artıyor. Türkiye bir yıldan daha az bir süre içinde Twitter ve Youtube'u ikinci kez yasaklarken 7 Haziran'daki genel seçimlerden önce tansiyon artıyor. Hükümet Google'ı da engellemekle tehdit etti. Mahkeme, sol örgütün savcının başına silah dayarken çekilen fotoğrafı yayınlayan 166 web sitesinin bu görüntüleri sitelerinden kaldırmasına karar verdi.

BBC: Görüntülerin kaldırılmasından sonra Türkiye yasağı kaldırdı. Savcının başına silah dayanmış görüntülerin paylaşımının durdurulma kararının ardından sosyal medya yasağı da kaldırıldı. Facebook ve Twitter yasağı kaldırılırken Youtube ile görüşmeler sürüyor. Türkiye daha önce de sosyal medyayı engellemişti.

Facebook, Twitter ve YouTube'a erişim engellendi

Independent: Savcının kuşatılma görüntülerinden sonra Türkiye'de Youtube, Twitter ve Facebook engellendi. Adalet Sarayı'ndaki kuşatma görüntülerinin paylaşılması nedeniyle Türk hükümeti aralarında Twitter ve Youtube'un da bulunduğu sosyal paylaşım sitelerini engelledi. Türkiye geçtiğimiz yıl mart ayında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın yakın ilişkilerinin bulunduğu kişilerin de karıştığı iddia edilen yolsuzluk skandalı ile ilgili kayıtları gösterdiği gerekçesiyle Twitter ve Youtube'u yasaklamıştı.

TGC:Sosyal medyaya yasak sansürdür

Wall Streeet Journal: Türkiye'de Twitter'e erişim açıldı, Youtube yasağı sürüyor. Türk mahkemesi geçtiğimiz hafta ölümle sonuçlanan rehine krizindeki içeriği kaldırılmaması dolayısıyla Twitter ve Youtube'a erişimi engelledi. Böylece Türkiye bir yıl içinde ikinci defa sosyal medya platformlarını engellemiş oldu. Pazartesi akşamına kadar Twitter'a erişim yeniden sağlandı. Twitter, yasaklanan materyalleri içeren Tweet'leri kaldırdığını onayladı. Youtube'daki engelleme ise hala sürüyor.

Twitter, Facebook ve Youtube yasakları ile mücadele kılavuzu

New York Times: Rehine fotoğrafları yüzünden Türkiye Twitter ve Youtube'u engelledi. Geçtiğimiz hafta İstanbul 'daki Adliye Sarayı'nda rehin alınan savcının fotoğrafı o andaki durumu herhangi bir kelimeden daha açık ve net bir şekilde anlatıyordu. Pazartesi günü İstanbul Adliyesinde savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı sırada çekilen fotoğrafını kaldırmayan Twitter ve Youtube'a yasak getirirken aynı şekilde fotoğrafı paylaşan 166 websitesine de erişim yasağı getirdi. (DHA)