Dış basından Türkiye'ye ağır Kobani eleştirisi

Dış basından Türkiye'ye ağır Kobani eleştirisi
Dış basından Türkiye'ye ağır Kobani eleştirisi
Aralarında New York Times ve Le Monde'un da bulunduğu gazeteler, Türkiye'nin IŞİD ve Kobani politikalarını eleştirdi.

RADİKAL – Son günlerde dış basında geniş yer bulan Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti’ne yönelik politikaları, aralarında New York Times ve Le Monde gazetelerinin de bulunduğu medya kuruluşları tarafından da eleştirildi. New York Times, “Erdoğan’ın tehlikeli oyunu” başlıklı makalesinde Türkiye’nin IŞİD’le “mücadele etmeyi reddetmesinin” Kürtlere zarar verdiğini vurgularken, Le Monde, makalesine, “Kobane: Türkiye’nin suçu” başlığı attı. New York Daily News ve Washington Post gazeteleri de Türkiye’ye eleştirilerini yöneltti.

“Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar Müslüman dünyasına liderlik etmeyi hedefliyordu. Şu anda bölgedeki krizde, lider dışında her şey oldu” ifadeleriyle başlayan New York Times makalesinde, tankların “sınırın gerisinde pasif bir şekilde beklediğine” işaret ediliyor. Erdoğan’ın hedefinin “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek” olduğu belirtilen yazıda, “Erdoğan’ın davranışları NATO müttefikine hiç yakışmıyor. Erdoğan, Esad’ı devirmeye o kadar meraklıydı ki, IŞİD ve diğer örgütlerin militanlarının, silahlarının ve gelirlerinin Türkiye üzerinden geçişine izin verdi” sözleriyle eleştiriler yöneltiliyor. Yazının devamında Türkiye içinde de sorunlar olduğunun altı çizilirken, “Erdoğan, aynı zamanda ülke içindeki duruşunu da karmaşıklaştırdı” deniliyor.

'MÜDAHALE ETSEYDİ FARKLI OLABİLİRDİ'

Le Monde’da yer alan makalede ise, Türkiye’nin Suriye krizine yönelik politikalarının bölgesel ve yerel olmak üzere “çifte trajediyle” sonuçlandığı belirtiliyor. Yaşanan krizin Cumhurbaşkanı Erdoğan için “kişisel bir gerileme” olduğu vurgulanan yazıda, “Kobani’de yaşananlar, Türkiye’nin müdahale etmesi halinde farklı olabilirdi” deniyor.

NYT: Türkiye'nin IŞİD konusunda eylemsizliği ABD'yi rahatsız ediyor


IŞİD’in Kobani’ye ilerleyişini durdurmak için “hiçbir şey yapmadığını” kaydeden gazete, durumun sebebinin Türkiye’nin sınırında bağımsız bir bölge istememesi olduğunu ifade ediyor. Erdoğan’ın “Bizim için IŞİD ne ise PKK da odur” açıklamasının hatırlatıldığı yazı şöyle devam ediyor: “Bu doğru değil. Ankara hala IŞİD’i Kürtlere tercih ediyor.

'TÜRKİYE'NİN İSTİKRARI ETKİLENECEK'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirme hırsıyla Cumhurbaşkanı’nın şantaj yapmak için yolu var: ABD’nin Şam rejimine karşı harekete geçmemesi durumunda Ankara IŞİD’e karşı etkili bir şekilde müdahil olmayacak. Bu, bölgesel istikrarsızlığı durdurmayacak ve Türkiye’nin istikrarını içeriden etkileyebilecek gerçek dışı bir politika.

'ABD'Lİ YETKİLİLER SİNİRLENİYOR'

New York Daily News, Türkiye’nin IŞİD’e karşı “kenarda durmasını” iki nedene bağlıyor: Suriye’deki rejimin devrilmesi ve Kürt devletinin kurulması. Gazete, Türkiye’nin duruşunu “ABD ve Avrupalı partnerlerinden kopuk” olarak niteliyor.

Washington Post gazetesi ise, dün New York Times’ta yer alan makaleye benzer olarak, ABD’li yetkililerin Türkiye’nin IŞİD’e müdahale etmeyi reddetmesine “sinirlendiğini” belirtiyor. Gazeteye konuşan ismini vermek istemeyen bir yetkili, “Tabii ki Türkiye daha fazla şey yapabilir. ABD’nin gelip bu sorunu çözmesini istiyorlar” diyerek eleştirilerini yöneltti.

Alman basını: Erdoğan'ın yavaştan alması, Kürtleri kızdırdı