@neseidil

Dış politikada Suriye dönüşü!

Dış politikada Suriye dönüşü!
Dış politikada Suriye dönüşü!
Kadir Has Üniversitesi'nin 1000 kişiyle yaptığı araştırmanın sonucu: Dış politikada Suriye'yi öncelikli gündem maddesi olarak görenlerin sayısında büyük düşüş var. 'Suriye'ye müdahale olmamalı' diyenlerin oranı azaldı. IŞİD terör örgütü olarak görülüyor. Tehdit algısında ABD ve İsrail yer değiştirdi.
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Kadir Has Üniversitesi Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nı 2 yıl sonra tekrar yaptı.  Kamuoyunun Türkiye dış politikasına olan bakış açısını ortaya koymak ve dış politika ile ilgili konulara yaklaşımlarını saptamak amacıyla yapılan araştırmada  26 ilde yaş ortalaması 40.1 olan çeşitli eğitim seviyelerinden 1000 kişiyle görüşüldü.

SURİYE MESELESİ

“Son dönemde Türk dış politikasının öncelikli gündem maddesi ne?” sorusuna katılımcıların yüzde 20.3 ‘ü ‘Suriye’ dedi. 2013’te aynı soruya Suriye yanıtını verenlerin oranı yüzde 65.5’ti. 

Araştırmaya katılanların yüzde 31.6’sı “Türkiye Suriye’de tarafsız kalmalı, herhangi bir müdahalede bulunmamalı” yanıtını verdi. 2013’te yüzde 43.5 olan bu oranın düştüğü görüldü.  Araştırmaya katılanların yüzde 36.3’ü mülteci alımına son verilmesi ve daha önce gelmiş olanların da ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini savunurken “Sayısı ne olursa olsun mülteciler kabul edilmeli” diyenlerin oranı yüzde 21’de kaldı.

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 85.1’i IŞİD bir terör örgütü olarak gördüğünü belirtti. IŞİD’in  Türkiye’ye karşı tehdit oluşturduğunu düşünenlerin oranı yüzde 65.4 oldu.  Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu Türkiye’nin “IŞİD ile ilgili gelişmeleri uzaktan takip etmesi gerektiğini” savunuyor.

TÜRKİYE MÜSLÜMAN ÜLKELERE ROL MODEL Mİ?

Türkiye’yi İslam ülkesi olarak gördüklerini söyleyenlerin oranı 2013’e göre yüzde 8.5 artarak yüzde 45.5’e yükselirken Türkiye’yi Avrupa ülkesi olarak görenlerin sayısı yüzde 26.4’te kaldı.  Türkiye’yi Müslüman ülkelere rol model olarak görenlerin sayısında küçük bir düşüş yaşandı. 2013’te 71.9 olan oran bu yıl 68.1 oldu.

DOST VE TEHDİT OLARAK GÖRÜLEN ÜLKELER

“Türkiye’nin en yakın ‘dostu’ hangi ülkedir?” sorusuna ‘Dostumuz yok’ diyenlerin oranı yüzde 38.9’u bulurken Azerbaycan’ı ‘dost’ olarak görenlerin oranı yüzde 37.5.

Dış politikadaki tehdit algısında ABD ve İsrail’in yer değiştirdiği görülüyor. 2013’te ABD birinci, İsrail ikinci tehdit olarak görülürken, bu yıl birinci sırada İsrail bulunuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 39.1’i“Arap-İsrail sorununa Türkiye hiçbir şekilde karışılmamalı” derken “Tarafsız arabuluculuk rolünün üstlenilmesi” gerektiğini söyleyenler ikinci sırada kaldı. 

Katılımcıların yüzde 38.8’i Türkiye’nin Ortadoğu’da “bölgesel güç” olduğunu savunurken  “Bölgede etkili değil” diyenlerin oranı yüzde 25.1 oldu. “Bölgede lider devlettir” diyenlerin oranı ise yüzde 21.5’te kaldı.