Dışişleri: 'Mısır'a Türk tabancası iddiası araştırılsın

Dışişleri: 'Mısır'a Türk tabancası iddiası araştırılsın
Dışişleri: 'Mısır'a Türk tabancası iddiası araştırılsın
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mısır'da dün akşam yayınlanan bir televizyon programında, Türkiye'den gelen bir konteynır içinde gerçek silaha dönüştürülebilen ses tabancaları ele geçirildiği iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

ANKARADışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mısır 'da dün akşam yayınlanan bir televizyon programında, Türkiye 'den gelen bir konteynır içinde gerçek silaha dönüştürülebilen ses tabancaları ele geçirildiği iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü açıklamasında, "Bu tür iddiaların derhal en ciddi ve kapsamlı şekilde araştırılması ve gerçeğin süratle ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu çerçevede gerekli soruşturmanın başlatılması için ele geçirildiği ileri sürülen silahlara ilişkin somut bilgilerin tarafımıza iletilmesi Kahire Büyükelçiliğimiz vasıtasıyla ilgili Mısır makamlarından talep edilmektedir" ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün açıklaması şöyle; "Mısır'da dün akşam (17 Temmuz) yayınlanan bir televizyon programında, Türkiye'den gelen bir konteynır içinde gerçek silaha dönüştürülebilen ses tabancaları ele geçirildiği ileri sürülmüştür. Bu tür iddiaların derhal en ciddi ve kapsamlı şekilde araştırılması ve gerçeğin süratle ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu çerçevede gerekli soruşturmanın başlatılması için ele geçirildiği ileri sürülen silahlara ilişkin somut bilgilerin tarafımıza iletilmesi Kahire Büyükelçiliğimiz vasıtasıyla ilgili Mısır makamlarından talep edilmektedir. Kardeş Mısır’ın istikrar ve huzuruna büyük önem atfeden Türkiye, bu ülkede hangi gerekçeyle olursa olsun şiddete başvurulmasını kesinlikle kabul edilemez olarak görmekte ve her türlü şiddeti kuvvetle kınamaktadır.Kardeş Mısır’ın bir an önce en geniş katılımla ulusal uzlaşı sağlaması ve kısa sürede demokrasiye dönmesi en samimi dileğimizdir." 


DHA