Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti

Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti
Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtildi.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı, bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bir Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. 2 F16 uçağımız önlemede bulundu. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığa çağrılarak ihlal kuvvetle protesto edildi" denildi. Bakan Sinirlioğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u arayarak Türkiye 'nin tepkisini dile getirdi. Bakan ABD , İngiltere, Fransa ve İtalya Dışişleri bakanları ile de görüştü.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rus savaş uçağının 3 Ekim'de Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtilerek ihlal sırasında bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağının önlemede bulunması üzerine Rus uçağının Türk hava sahasını Suriye 'ye geçerek terk ettiği vurgulandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama, şöyle:

"Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır."

TSK: UÇAKLAR TACİZ EDİLDİ 

İhlal hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "10 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam beş dakika 40 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir" denildi.