Dışişleri: Türkiye Afganistan'a yardımlarını sürdürecek

Dışişleri: Türkiye Afganistan'a yardımlarını sürdürecek
Dışişleri: Türkiye Afganistan'a yardımlarını sürdürecek
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da 12 askerin şehit olmasının ardından 'Ülkemiz dost ve kardeş Afganistan halkına yardımlarını sürdürecek' dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinde NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye ’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı (KBK) emrinde görev yapan helikopterlerden birisinin düşmesi sonucu 12 askeri personelin şehit olmasının büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Türkiye’nin yardım elini dost ve kardeş Afgan halkına uzatırken görevleri başında bu elim kaza sonucunda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına Allah’tan rahmet ve kederli yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri camiasına ve tüm ulusa da başsağlığı ve sabır dilendiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu elim kaza sonucu hayatlarını kaybeden Afgan kardeşlerimize de Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Afgan halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, ülkemiz dışında dünyanın farklı bölgelerinde barış ve istikrarın tesisi için üstlendikleri görevleri en iyi şekilde yerine getirdikleri, büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar sergiledikleri herkesin malumudur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afganistan’daki önemli ve özverili mesaisi halkımız ve devletimiz tarafından daima takdirle karşılanmaktadır.

Ülkemiz dost ve kardeş Afganistan halkına yardımlarını sürdürecek ve bu kazada kaybettiğimiz aziz şehitlerimizin anısını böylelikle ebediyen yaşatacaktır.” (anka)