Dışişleri'nden Bağdat'a cevap: Tepkiniz yersiz

Dışişleri'nden Bağdat'a cevap: Tepkiniz yersiz
Dışişleri'nden Bağdat'a cevap: Tepkiniz yersiz
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretine merkezi Irak hükümetinin sert tepki göstermesini değerlendiren bakanlık yetkilileri, tepkinin yersiz olduğunu söyledi.

Dışişleri yetkilileri, Kerkük gezisinin Irak hükümetine tepki amacıyla yapılmış bir gezi olmadığını belirterek, Erbil ile Kerkük arasının 70 kilometre olduğunu ve Kerkük’ün de Irak’ın bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkililer, Bağdat’ın tepkisinin gereksiz olduğunu söyleyen yetkililer, ’Gezi resmi ziyaret kapsamında olmadığı için tepkiler de yersiz’ dedi.

KÜRT GRUPLARA ' PKK VE PYD' UYARISI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, beraberinde heyetle birlikte Erbil'de Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanlık konutunda Suriyeli muhaliflerle bir toplantı yaptı. Toplantıya Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro üyesi Sadi Ahmed, Suriye Ulusal Konseyi üyeleri ve Suriye Ulusal Kürt Konseyi üyeleri katıldı. Toplantı öncesinde gazeteciler kısa süre görüntü aldıktan sonra konuttan dışarı çıkarıldı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye ’nin Suriye’de silahlı terörist gruplara karşı net görüşünü Kürt gruplara ifade edeceğini bildirdi.

Suriye’nin kuzeyinde bulunan PYD’nin Kandil’de bulunan PKK yönetimi ile irtibatı olduğunu değerlendirdiklerini belirten yetkililer, PYD’nin Suriye’deki silahlı gücünün PKK kaynaklı olduğunu belirtti.

Suriye’deki yönetim sistemine Suriye halkının karar vermesini Türkiye’nin net olarak ifade ettiğini belirten yetkililer, orada yaşayan Kürtlerin statü sahibi olup olmayacaklarının Türkiye açısından önemli olmadığını vurguladı. Türkiye için önemli olanın Suriye’de tehdit unsuru olarak değerlendirilen PKK varlığı olduğunu belirten yetkililer, Türkiye’nin elindeki net verilere göre Afrin ve Kobani’de PKK varlığının tespit edildiğini söyledi. Irak’ın kuzeyinde eğitim verilen Suriyeli Kürtlerin Suriye’ye geçtikten sonra PYD dolayısıyla PKK kontrolüne girebileceklerini belirten yetkililer, bunun da taraflara net olarak bildirildiğini söyledi. (aa)