Dışişleri'nden federasyon tepkisi

Dışişleri'nden federasyon tepkisi
Dışişleri'nden federasyon tepkisi
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelerde bugün bir federal sistemin ilan edilebileceği açıklamasına tepki gösterildi.

RADİKAL - Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelerde bugün bir federal sistemin ilan edilebileceği açıklamasını değerlendiren bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye'nin ulusal birliği ve toprak bütünlüğünü esas olduğunu ve tek taraflı tasarrufların geçerliliği olamayacağını söyledi.

Reuters'a konuşan Kobani kentinin dış ilişkiler yetkilisi İdris Nassan, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin kontrolü alındaki bölgelerde federal sistemin kurulduğunun bugün ilan edilmesinin beklendiğini söylemişti. 

'FEDERASYON GİBİ TEK TARAFLI TASARRUFLARIN GEÇERLİLİĞİ OLAMAZ'

Bu açıklamayı Reuters'a değerlendiren bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şunları söyledi:

"Suriye'nin ulusal birliği ve toprak bütünlüğü esastır. Bunun dışında, tek taraflı tasarrufların geçerliliği olamaz. Suriye'nin yönetim biçime ve idari yapısına 'siyasi geçiş süreci' çerçevesinde hazırlanacak yeni anayasayla yine Suriye halkı, tüm kesimlerin katılımıyla, kolektif biçimde karar verecektir." (Sputnik)

Suriyeli Kürtler 'Kuzey Suriye Federasyonu' kuruyor