Dışişleri'nden MİT iddiasına yalanlama

Dışişleri'nden MİT iddiasına yalanlama
Dışişleri'nden MİT iddiasına yalanlama
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, eğit-donat programı kapsamında eğitilen militanların Nusra Cephesi'nce kaçırılmasının MİT tarafından organize edildiği iddiası yalanlandı.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı, eğit-donat programı kapsamındaki ilk grubun Suriye'ye gönderildikten kısa süre sonra El Nusra Cephesi militanlarınca kaçırılmasını MİT'in organize ettiği iddialarını reddetti.

ABD ile ortaklaşa yürütülen eğit-donat programı kapsamındaki ilk grubun Suriye'ye gönderildikten kısa süre sonra El Nusra Cephesi militanlarınca kaçırılmasını MİT'in organize ettiği öne sürülmüştü. McClatchyDC sitesinde yer alan iddialar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından yalanlandı. 

'İkinci eğit-donat grubu Suriye'ye gitmeye hazır'

Bilgiç'in açıklaması şöyle:

Yabancı bir haber sitesinde çıkan ve eğit — donat programına katılan ilk mezunların Suriye'ye dönüşlerinde bir terörist grup tarafından kaçırılmaları hadisesinde ülkemizin dahli olduğunu öne süren haber bütünüyle hayal mahsulüdür. Türkiye 'nin terör örgütü ilan ettiği gruplarla ilişkisi olduğunu iddia etmek maksatlı ve alçakça bir iftiradır.”

El Nusra'dan kaçan 'eğit donat'ı Suriye ordusu vurdu!

PENTAGON: HABERLERİ GÖRDÜK AMA KANIT YOK

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, eğit-donat programında eğitilenlerin kaçırılmasında ‘Türkiye'nin El Nusra’ya yardım ettiğine’ yönelik iddiaların sorulması üzerine, "Haberleri gördük ama Türk hükümetinin bu muhaliflerin yerlerini El Nusra’ya ihbar ettiğine dair hiçbir işaret yok" diye konuşmuştu. (Sputnik) 

Pentagon: IŞİD'le mücadelede Türkiye-ABD teknik görüşmeleri bitti

Eğit-donat'a bir eleştiri de 'eğitilenlerden'