Dışişleri'nden Suriye'ye şiddetli kınama

Dışişleri'nden Suriye'ye şiddetli kınama
Dışişleri'nden Suriye'ye şiddetli kınama
Dışişleri Bakanlığı, Kilis'te iki Suriye vatandaşı ile burada görevli iki vatandaşın Suriye'den kaynaklanan ateş sonucunda yaralanmasını 'şiddetle' kınarken 'tekrarı halinde gerekli tedbirleri uygularız' uyarısında bulundu.

ANKARA – Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Kilis konteynır kentinde barınan iki Suriye vatandaşı ile burada görevli iki vatandaşın sabah saatlerinde Suriye’den kaynaklanan ateş sonucunda yaralandığı anımsatıldı.

Suriye’de mevcut rejimin uyguladığı şiddetten kaçarak Türkiye ’ye sığınan Suriye vatandaşlarının Türkiye’nin tam güvencesi altında olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu tür olayların yinelenmesi halinde gerekli tedbirleri uygulayacağımız tabiidir.

Bu hususlar Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından bugün Bakanlığa çağrılan Ankara’daki Suriye Maslahatgüzarı’na da kesin ve güçlü bir ifadeyle bildirilmiştir.

Suriye’de rejim güçlerinin halka yönelik saldırılarını, son günlerde ortak sınıra yakın bölgelere kaydırdığı gözlenmektedir. Bu saldırılardan kaçan 21 yaralı Suriye vatandaşı aynı gün ülkemize giriş yapmış, bunlardan ikisi kısa bir süre sonra hayatlarını kaybetmişlerdir.

Suriye rejiminin uluslararası camianın iyi niyetle ortaya koyduğu bazı çabaları halka yönelik mezalimini şiddetlendirmek amacıyla istismar etme arayışında olduğu bir gerçektir.

Sayın Kofi Annan’ın misyonu gereği silahlı güçlerin geri çekilmesi gereken bir dönemde bu vahim olayın gerçekleşmiş olmasını şiddetle kınıyoruz.

Suriye yönetimi, sivil halka yönelik şiddeti biran önce durdurmalı ve uluslararası toplum da bunun sağlanması için derhal harekete geçmelidir.” (anka)