Doğu Perinçek: Bundan sonra kimse 'Türkler soykırım yapmıştır' diyemez

Doğu Perinçek: Bundan sonra kimse 'Türkler soykırım yapmıştır' diyemez
Doğu Perinçek: Bundan sonra kimse 'Türkler soykırım yapmıştır' diyemez
AİHM'de, İsviçre'nin Doğu Perinçek'e 'soykırımı inkar' sözleri nedeniyle verdiği 'ırkçı ayrımcılık' cezasının değerlendirildiği temyiz duruşması yapıldı.

STRAZBURG – İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözlerinin ‘ırkçı ayrımcılık’ kabul edilerek cezalandırılması nedeniyle İsviçre’yi haksız bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki temyiz duruşması sona erdi.

Yerel saatle 10.15'te başlayan ve yaklaşık 2,5 saat süren duruşmada Doğu Perinçek’in yanı sıra, Ermenistan adına müdafi olarak bulunan, ünlü aktör George Clooney’in Lübnan asıllı İngiliz avukat eşi Emel Alamuddin Clooney de söz aldı.

AİHM'nin temyiz organı olarak görev yapan ve 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire'nin, kararını en erken 6 ay içinde açıklaması bekleniyor.

Fransa’nın Strazburg kentinde görülen duruşmayı AKP milletvekilleri Şaban Dişli ve Egemen Bağış; CHP milletvekilleri Deniz Baykal, Haluk Koç ve Gülsüm Bilgehan ile kısa süre önce CHP'den ihraç edilen Süheyl Batum da izledi. Egemen Bağış ve Deniz Baykal’ın yan yana oturması dikkat çekti. Duruşmanın yapıldığı sırada AİHM binası önünde Ermeni ve Türk gruplar da gösteri düzenledi.

PERİNÇEK: SOYKIRIMI İDDİALARI TABULAŞTIRILDI
İsviçre Mahkemelerinin ‘ırkçı ayrımcılık’ suçlamasıyla cezalandırdığı ve bu nedenle AİHM’deki davaya konu olan Doğu Perinçek konuşmasına "Sayın Yargıçlar, sizleri saygıyla selamlıyorum. Mahkemenize güveniyorum" sözleriyle başladı.

"Biz, 1915 olaylarının soykırım tanımına uymadığını belirttik ve bu savımızı bilimsel savlarıyla öne sürdük. Görüşlerimiz tartışılabilir, ama bizim özgürlüğümüzü korumak, Avrupa hukukunun gereğidir" dedi.

"Soykırım hukuki bir tanımdır" diyen Perinçek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Osmanlı Devleti, Ermeni yurttaşlarımıza karşı uygulamalarda, Ermeni toplumunu toptan yok etme amacıyla hareket etmemiştir. Bununla birlikte Birinci Dünya Savaşı sırasında karşılıklı kırım ve zorla göç ettirme, tehcir, olduğunu her zaman belirttim. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Ermenilere karşı husumet veya nefret içeren tek sözcüğümü bulamazsınız. Onların kültürümüze ve hayatımıza katkılarını her zaman vurguladık. Ermenileri değil, büyük devletleri sorumlu tuttuk. Bu söylemimizle de Ermeni yurttaşlarımızı koruduk.”

Perinçek, "Ermeni soykırımı iddialarının tabulaştırıldığını” ve “Avrupa'da Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildiğini" öne sürdü.

‘OSMANLI KATLİAMLARI KABULLENMİŞTİ’
Duruşmada Ermenistan adına söz alan Emel Alamuddin Clooney ise AİHM’nin 2’nci Dairesi'nin belgelere gerek duymadığını ya da şahit dinleme zahmetinde bulunmadığını söyleyerek, "1920’de Osmanlı Sevr Anlaşması'nda katliamların sorumlularını yargı karşısına çıkarma sözü verdi ancak yerine getirmedi" dedi.

Clooney, Ermenistan'ın ifade özgürlüğünü sınırlandırmak için değil, aksine ifade özgürlüğünü de savunmak için davaya müdahil olduğunu dile getirdi.

NE OLMUŞTU?
Doğu Perinçek, İsviçre'de yaptığı ve 1915’te Ermenilerin Anadolu’da soykırıma uğradığı iddialarını reddeden konuşmaları nedeniyle yargılanarak 2007’de 3 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bunun ardından 2008’de, "İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiği" savıyla AİHM’ne başvurmuştu.

AİHM de başvuruya ilişkin 17 Aralık 2013'te aldığı kararla, “İsviçre'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna” hükmetmişti. İsviçre de bu kararın ardından temyiz başvurusu yapmış ve itirazın Büyük Daire tarafından değerlendirilmesi kararlaştırılmıştı.

PERİNÇEK DURUŞMADAN SONRA DA KONUŞTU
Doğu Perinçek, duruşmanın ardından ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Avrupa'nın ifade özgürlüğü, batı demokrasi geleneği tekrar AİHM'de tartışıldı. Hiç kimse mahzunları susturamaz. AİHM Ermeni olaylarını, Yahudi soykırımıyla karşılaştırılmasının yanlışlığını tekrar, önceden olduğu gibi yineledi. Mahkeme Yahudi soykırımıyla Ermeni sorunlarının aynı olmadığını, eşitleştirilmesinin yanlışlığına dikkat çekti. İsviçre hükümetinin kararı, diğer batılı ülkelerin vermiş olduğu kararı bozuyor. Çünkü bundan sonra kimse Türkler soykırım yapmıştır diyemez. Bu dava bir örnektir. İfade özgürlüğü yeniden AİHM'de tartışmaya açılmıştır. Avrupalılar, Türkler, Müslümanlar önyargı, kin, nefret her türlü dolduruşa karşı olmalıdır. Herkes kardeşçe, vakur bir şekilde yaşamalıdır. Türk ve Müslümanlara özgürlük eşittir, Avrupa'da hoşgörü. Türkleri aşağılayan soykırım iddiaları artık çürümüştür. Bundan sonra kimse bizi asılsız sözde soykırım iddialarıyla suçlayamaz.”