Doğum günü çocuğu Putin öfkeli

Doğum günü çocuğu Putin öfkeli
Doğum günü çocuğu Putin öfkeli
Avustralya'nın yeni başbakanı Tony Abbott, ilk uluslararası zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gazabına uğradı.

Dış Haberler Servisi - Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi'ne katılan Abbott, dün 61 yaşına giren Putin’in doğum gününe geç kalınca olanlar oldu.

Abbott, zirve kapsamındaki bir toplantı öncesinde Kanadalı mevkidaşı Stephen Harper ile ikili bir görüşme gerçekleştiriyordu. Planlanandan daha uzun süren bu görüşme sebebiyle de Abbott, toplantıya 7 dakika geç kaldı. Abbott, olayla ilgili olarak “İlk başta bize toplantı salonunda kimsenin olmadığı söylendi. Daha sonra da herkesin salonda olduğuna dair mesaj geldi. Elimizden gelen en hızlı şekilde toplantı salonuna gittik” savunması yapsa da, artık her şey için çok geçti.

Zira Abbott’un geç kaldığı bu toplantının başlangıcında gayrı resmi olarak Putin’in doğum günü kutlanmıştı. Hatta Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Putin’in şerefine eline bir gitar alıp Rus lider için "İyi ki doğdun Putin" şarkısını çaldı. Putin ise "Benim için sürpriz oldu" diyerek ev sahibi Yudhoyono'ya teşekkür etti. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ‘sake’ hediye ettiği Putin’in doğum günü pastasının ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in armağanı olduğu belirtildi.

Bu toplantı sonrasında gerçekleştirilen zirvenin açılış törenine ise doğum günü partisini kaçıran Abbott’a karşı Putin’in ‘öfkesi’ damga vurdu. Putin’in tören sırasında Abbott’dan uzak durmaya ve kaçmaya çalıştığı belirtildi. Hatta Putin’in yan yana oturdukları sırada da Abbott ‘yokmuş gibi’ davrandığı kaydedildi. Adı belirtilmeyen bir ülkenin delegasyonundan bir üye, ‘Putin’in Abbott’la tek kelime bile etmediğini’ ve deyim yerindeyse ‘aralarına demir perde çektiğini’ söyledi. Törenden sonra düzenlenen toplantıda yaşanan Putin-Abbott karşılaşması ise odadakiler tarafından “Araları buz gibiydi” diye anlatıldı. Hatta Putin’in yüzüne alaycı bir gülümse yerleştirip Abbott’a arkasını döndüğü iddia edildi. Avustralyalı yetkililer ise olayı ‘önemsiz gibi gösterme’ hedefiyle iki liderin daha sonra ‘şakalaştığını’ açıklamakla yetindi.