Dolmabahçe'de sürpriz Suriye zirvesi

Dolmabahçe'de sürpriz Suriye zirvesi
Dolmabahçe'de sürpriz Suriye zirvesi
Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde 16 ülkenin dışişleri bakanları, sürpriz bir zirve ile bir araya geldi.

Taner YENER

İSTANBUL - "Terörizmle Mücadele Küresel Forumu" öncesi akşam saatlerinde Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile birlikte 16 ülkenin dışişleri bakanları, sürpriz bir zirve ile bir araya geldi.

Zirvenin gündeminde Suriye’de yaşanan şiddet olayları görüşüldü. Zirvenin sonuç bildirgesinde Suriye muhalefetine destek sağlamak amacıyla bir Koordinasyon Grubu toplama konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklma şöyle:

"Katar Başbakanı ve ABD, İngiltere, BAE, Türkiye , Tunus, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, İtalya, Almanya, Fransa, Mısır Dışişleri Bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile Kuveyt ve İspanya’dan üst düzeyli temsilciler Terörizmle Mücadele Küresel Forumu çerçevesinde 6 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da bir araya gelmişlerdir.

Bu bağlamda, Suriye halkına ek destek dahil atılabilecek ilave adımları ve demokratik, Esad sonrası bir Suriye’ye yönelik etkin ve muteber bir geçiş sürecinin koordinasyonunu ele almışlardır.

Suriye muhalefetine destek sağlamak amacıyla bir Koordinasyon Grubu toplama konusunda mutabık kalmışlardır. 15-16 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılacak ve tüm muhalefeti kapsayacak koordinasyon toplantısına bir temsilci göndermeye de karar vermişlerdir.

Fransa’nın gelecek Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısının Temmuz ayı başında Paris’te yapılması yönündeki önerisini memnuniyetle karşılamışlardır. Demokratik Suriye hedefine yönelik ortak çalışmalarını devam ettireceklerdir." (dha)