Domuz eti verdi işinden oldu

Domuz eti verdi işinden oldu
Domuz eti verdi işinden oldu
İngiltere'nin Cambridge kentindeki bir ilkokulda Müslüman bir öğrenciye öğle yemeğinde domuz jambonu servis eden kantin görevlisi işten kovuldu

LONDRA - İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre, okul kantininde öğrencilere yemek servis etmekle görevli 51 yaşındaki Alison Waldock, 7 yaşındaki Khadija Darr adlı Müslüman öğrenciye yanlışlıkla domuz servis edince, bağlı olduğu yemek şirketi tarafından işten çıkarıldı. 

Okul müdürünün fark ettiği olayın ardından Müslüman öğrencinin velisi okula yemek sağlayan firmadan şikayetçi oldu. Khadija'nın anne ve babası durumdan haberdar olduktan sonra yemek firması Lunchtime UK'in yöneticileri ile iletişime geçti. Firma ise hakkında soruşturma açılan ve bu sürede işinden uzaklaştırılan Waldock'u 'dikkatsizlik, başıboşluk ve ihmarkarlık' nedeniyle işten çıkardı. 

Gazeteye konuşan kantin görevlisi, okulda farklı yemek seçimi olan 40 öğrenci olduğunu ve kendisine verilen listede bu öğrencileri takip etmesinin imkansız olduğunu savunarak 'ona, domuz jambonu ister misin? dedim. O da evet dedi. Ben de verdim'. Okul müdürü öğrencinin yemekten memnun olmadığını görünce durumu fark etti' diye konuştu. Waldock, okulda yemek servis etmesi gereken 200 çocuk olduğunu ve hangisinin Müslüman ya da vejeteryan olduğunu bilmediğini söyleyerek 'tüm dinlere, inanışlara ve yemek seçimlerine saygım var. Bu sadece bir hataydı. Sanırım, işten çıkarılmam oldukça kırıcı' şeklinde konuştu. 

Campaign Muslim4UK Sivil Toplum Kuruluşu ise kantin görevlisinin işten çıkarılması kararını oldukça zalimce bulduklarını açıkladı. Kuruluşun sözcüsü, 'Hatalar olabilir. Eminim Müslüman aileler de bunu anlayışla karşılaşayacaktır' dedi. 

Lunchtime UK Operasyon müdürü Peter McAleese ise herkesin işini kaybetmesinin üzücü olduğunu ancak Waldock'un tam bir şeffaflık süreci çerçevesinde değerlendirilerek hakkında işten çıkarılma karar verildiğini söyledi.  (Gonca YAĞCI-DHA)