Domuzdan insana organ nakli

Domuzdan insana organ nakli
Domuzdan insana organ nakli
İspanyol bilim insanlarının domuzdan insana organ nakli konusunda önemli ilerlemeler kaydettiği ve önümüzdeki birkaç yıl içinde domuzdan insana pankreas, kıkırdak, kornea ve böbrek nakli yapılabileceğini bildirdi.

RADİKAL - İspanyol bilim insanları domuzdan insana organ nakli konusunda önemli ilerlemeler kaydetti. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk etapta domuzdan insana pankreas, kıkırdak, kornea ve böbrek nakli yapılabilecek. Domuz organı kullanan insan sayısı artacak ve organ naklinde domuz bir numaralı hayvan olacak.

İspanyol Juan Carlos Izpisua önderliğinde bir gurup bilim insanı, İspanya 'nın güneyindeki Murcia kentinde bir domuz çiftliğinde yapılan deneyleri basına ilk defa açtı. İzpisua bu laboratuvar çiftliğinde yetiştirilen domuzların iç organlarının insan vücuduna aktarılması konusunda sayısız deneyler yaptıklarını vurgulayarak son aşamaya geldiklerini ve çok yakın bir gelecekte pankreas, kıkırdak, böbrek ve kornea naklinin mümkün olabileceği müjdesi verdi. 

KARDİYOLOJİDE KULLANILIYOR

Domuz ile insanın iç organları arasında inanılmaz benzerlikler yaşandığına işaret eden Dr.Juan Carlos İzpisua, “Koroner arter yoluyla kan dağıtımının domuzlar ve insanlar arasında neredeyse aynı olduğunu, derinin farklılık taşımadığını, ilk aylardaki embriyon gelişiminin bile bu hayvanla insan arasında birebir uyduğunu söyleyebilirim” dedi. Bilim insanlarının domuzu deneylerde son yıllarda sıkça kullanmaya başladığına dikkat çeken İzpisua, buna örnek olarak domuz kalp kapakçıklarının yıllardır alternatif olarak kardiyolojide kullanıldığını hatırlattı. Dr.Juan Carlos İzpisua, bu çalışmaların bir de etik yönü olduğuna da vurgu yaparak “Bazı ülkelerin bu nakle nasıl tepki göstereceğini bilmemiz gerekir” dedi. (Mehmet Çiftçi/DHA)