Donald Trump vaat etti: Başkan olursam bazı camileri kapatacağım

Donald Trump vaat etti: Başkan olursam bazı camileri kapatacağım
Donald Trump vaat etti: Başkan olursam bazı camileri kapatacağım
ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti aday adayı olan Donald Trump, seçim vaadi olarak bazı camileri kapatabileceğini söyledi

RADİKAL -  ABD ’nin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump, seçim vaadi olarak IŞİD’le mücadele kapsamında ABD’deki bazı camileri kapatabileceğini duyurdu. Fox Business Network’te (FBN) Jim Varney’un sunduğu programa telefonla bağlanarak açıklamalar yapan Donald Trump, Varney’in “İngiltere’nin IŞİD’le savaşmak için seyahat edenlerin pasaportlarını iptal edeceğine ve buna ek olarak da bazı camileri kapatacağına ilişkin tasarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna karşılık “Bunu yapardım. Kesinlikle. Bunun çok iyi olduğuna inanıyorum. Orada bir sürü teklifin olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

‘CAMİYE BAĞLI’

Varney, düşünce ve din özgürlüğünü garanti altına alan ABD Anayasası’nın 1. maddesini hatırlatınca ise Trump, “Bilmiyorum. Ben bir caminin kapandığını hiç duymadım. Bu camiye bağlı” şeklinde konultu. 2016 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti ’den aday adayı olan ünlü iş adamı Donald Trump, ilk mitinginde ABD’deki Meksikalılara ve göçmenlere yönelik olarak sınıra duvar örmeyi vaat etmişti. Cumhuriyetçi Parti’nin bir diğer Başkan aday adayı Ben Carson da “Müslüman birinin ABD Başkanı olmaması gerektiğini” söyleyerek büyük tepki toplamıştı. (Sözcü)