Donbas'ta mahsur kalan madenciler kurtarıldı

Donbas'ta mahsur kalan madenciler kurtarıldı
Donbas'ta mahsur kalan madenciler kurtarıldı
Ukrayna'nın doğusunda ateş açılmasının ardından elektriğin kesilmesi sonucu bölgedeki kömür ocaklarında mahsur kalan yüzlerce madenci tahliye edildi.

RADİKAL - Rus yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı ilan ettiği Donetsk Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı 'ndan Eduard Basurin, çatışmalar nedeniyle Zasyadko ve Skochinskiy kömür ocaklarında  elektrik kesintisi meydana gelmesi sonucu mahsur kalan işçilerin kurtarma ekipleri tarafından tahliye edildiğini belirtti.

Daha önce ayrılıkçılar, çatışmalar sebebiyle bölgeye elektrik dağıtan 27 trafonun çalışmadığını ve kömür ocaklarında çalışan bine yakın işçinin yer altında mahsur kaldığını açıklamıştı.

Donbas'ta 379 madenci yer altında mahsur

YOĞUN ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Ukrayna silahlı kuvvetleri ile ayrılıkçılar arasında dün Donetsk yakınlarındaki Krasnogorovka ve Mariinka kasabalarında yoğun çatışmalar yaşanmıştı. Her iki taraftan da can kayıplarının olduğu bu çatışmalarda bölgedeki elektrik santralleri ve trafolar devre dışı kalmıştı.

4 Mart’ta yine ayrılıkçıların kontrolündeki Zasyadko Maden Ocağı'nda bir metan gazı patlaması olmuştu. Olayda 32 madenci hayatını kaybetmişti. 1958 yılında açılan ülkenin önemli kömür ocaklarından Zasyadko madeninde 2007'de meydana gelen kazada 106 kişi ölmüştü. (AA)