Donetsk ve Lugansk yönetimleri: Kiev'le müzakereye hazırız

Donetsk ve Lugansk yönetimleri: Kiev'le müzakereye hazırız
Donetsk ve Lugansk yönetimleri: Kiev'le müzakereye hazırız
Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçıların kurduğu Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri, Ukrayna yönetimine seslenerek müzakereye hazır olduklarını duyurdu.

RADİKAL - Ukrayna'dan tek yanlı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri, Kiev yönetimiyle müzakereye hazır olduklarını açıkladı. Donetsk Parlamentosu Başkan Yardımcısı Denis Puşilin, "Donetsk ve Lugansk yönetimleri, Kiev ile ateşkes ve ağır silahların çatışma bölgelerinden geri çekilmesi konusunda müzakere yapmaya hazırdır" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Ukrayna yönetimi Nisan 2014'te, Donetsk ve Lugansk'ı kapsayan Donbass bölgesine ‘terörle mücadele' adı altında askeri operasyon başlatmıştı. BM verilerine göre Nisan 2014'ten bu yana süren çatışmalarda toplam ölü sayısı 5 bini geçti. 1 milyon 400 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Doğu Ukrayna'da olağanüstü hal ilan edildi

Mariupol'a saldırı: 15 ölü


Ukrayna yönetimi ve milis temsilcileri Eylül 2014'te Minsk'te yaptıkları görüşmede ateşkes kararı aldı ancak süreç sık sık ihlal edildi. 9 Ocak'tan itibaren bölgedeki çatışmalar yeniden alevlendi. Taraflar ateşkesin delinmesinden birbirini sorumlu tutuyor.

Donetsk'te otobüs ve kültür merkezine saldırı: 7 ölü

Putin'den Ukrayna açıklaması: NATO lejyonuyla karşı karşıyayız