Donetsklilerden AGİT'e tepki

Donetsklilerden AGİT'e tepki
Donetsklilerden AGİT'e tepki
Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı protesto edildi.

RADİKAL - Donetsk’te bulunan AGİT bürosu bugün yüzlerce kişinin katıldığı bir protesto eylemine sahne oldu. Eylemciler AGİT’i Ukrayna ordusunun katliamlarına karşı sessiz kalmakla suçladı.

Ukrayna’nın güney doğu bölgesi Donbas’ta tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş bulunan Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bürosu önünde toplanan yüzlerce kişi, AGİT’in Kiev hükümetinin bölgedeki sivillere dönük katliamlarını görmezden gelmesini protesto etti.

Eylemciler “sessizliğiniz çocukları öldürüyor” yazılı pankart taşıdı. Bazı AGİT yetkilileri bürodan dışarı çıkarak eylemcilerin yanına geldi ancak konuyla ilgili gazetecilere yorum yapmaktan kaçındı.

Donetsk Haber Ajansı’na konuşan bir eylemci, “eğer AGİT buradaki durumu daha tarafsız gözlemlemiş olsaydı barış bizi çok daha erken bekliyor olacaktı… AGİT gözlemcileri bizlere ‘protokol’ yapmak dışında hiçbir vaatte bulunamıyor” şeklinde konuştu.

Kalabalık grup eylemin ardından büronun önünden ayrılırken geride Ukrayna ordusu tarafından bölgede öldürülen çocukların kanını temsilen kırmızı boya sürülmüş oyuncaklar bıraktı. (Sol)

FEMEN'den prezervatif reklamı tepkisi

Ukrayna eski başbakanı: Yanukoviç'e hapis cezası verilmeli