Donetsk'te iki gazeteci öldürüldü

Donetsk'te iki gazeteci öldürüldü
Donetsk'te iki gazeteci öldürüldü
Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk'te, iki yerel gazetecinin havan topu mermisinin düşmesi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

RADİKAL - Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk Havaalanı yakınlarında, içinde oldukları arabaya bir havan topu mermisinin düşmesi sonucunda iki gazetecinin öldüğü bildirildi. 

Sputnik'e konuşan ancak adının belirtilmesini istemeyen Donetskli bir ayrılıkçı, "İki yerel gazetecinin içinde olduğu araba havan topu mermisiyle yerle bir oldu. Ukrayna tarafı sürekli ateş ediyor. O nedenle gidip cesetlerini alamıyoruz. Öldürülen gazetecilerin hangi haber üzerinde çalıştıklarını belirlemeye çalışıyoruz" dedi.

GAZETECİ CAMDAN ATLADI

Donetsk haber ajansına konuşan bir diğer yetkili ise gazetecilerin ölümüne neden olan saldırının Ukrayna ordusu tarafından gerçekleştirildiğini savundu. Ukrayna ordusundan yerel basına yapılan açıklamada ise "bölgede tek bir kurşun sıkılmadığı" ifade edildi. Interfax ajansına konuşan adı verilmeyen bir yetkili ise arabadaki gazetecilerden yalnızca birinin öldüğünü, diğer gazetecinin yaklaşan havan topu mermisini fark edip camdan atladığını öne sürdü.

Kiev yönetiminden tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Savunma Bakanlığı da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ukrayna'nın doğusunda neredeyse 6 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan, bir yıldır devam eden çatışmalarda ölenlerin arasında 5 gazeteci de yer alıyor.