Dört aşamalı plan masada

Dört aşamalı plan masada
Dört aşamalı plan masada

Ordu güçlerinin tarihi Hıristiyan köyü Malula yı tekrar ele geçirdiği öne sürüldü.

Lavrov'un Cenevre'de Kerry ile müzakereye başladığı plana göre Suriye OPCW'ye katılıp silahları ilan edecek. Denetim sonrası imha başlayacak.

Suriye’nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime vermesi formülüyle ABD ’nin operasyon planını rafa kaldırtan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hazırladığı çözüm önerisini dün Cenevre’de Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile müzakere etmeye başlarken planın ayrıntıları belli oldu. Kommersant gazetesine göre plan 4 aşamadan oluşuyor: Suriye, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) üye olduktan sonra kimyasal silahlarının üretim ve depolama yerlerini örgüte bildirecek. Ardından BM denetçilerinin tesislere girmesine izin verecek. Son aşamada BM denetçileri ile birlikte bu silahların nasıl ve kim tarafından imha edileceği belirlenecek. Rus Dışişleri kaynakları planda silahları kimin imha edeceğinin belirtilmediğini ama bu operasyonu ABD ile Rusya’nın birlikte yapabileceğini kaydetti. Dün Cenevre’ye hareketinden önce Astana’da konuşan Lavrov, Suriye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni kabul etmesi halinde, kimyasal silah depoları ve programını açıklaması gerekeceğini ifade etti. Lavrov, planın Suriye’ye karşı güç kullanımını reddetme imkânı vereceğini vurguladı. Rus ve Amerikalı kimyasal silah uzmanlarının yanı sıra BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin katıldığı toplantı bugün de devam edecek. ABD’li yetkililer Suriye’nin kimyasal silah stokunu, tam ve hızlı bir şekilde açıklamasını istediklerini vurgularken Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Başarılı olursa teklif gerçek bir fırsat. Başarılı olabileceğini söylemek için erken, kuşkucu olmak için de gerçekten nedenler var. Bu nedenle sürece dikkatli giriyoruz” dedi.

‘Rusya’nın hatırına’

Suriye lideri Beşşar Esad ise kimyasal silah denetimini ABD tehdit ettiği için değil Rusya önerdiği için kabul ettiklerini söyledi. Rossiya-24’e konuşan Esad “Suriye kimyasal silahlarının uluslararası denetim altına alınmasını Rusya önerdiği için kabul etti. ABD’nin tehdidi kararımızda etkili olmadı” dedi.

‘Guta fırsat olabilirdi’

Özgür Suriye Ordusu lideri Selim İdris ise teklifi Esad’a ‘vakit kazandırmak için yapılan siyasi bir manevra’ olarak niteledi: “Batı yalnızca suç aleti olan kimyasal silahları imha etmekle kalmamalı, sorumluları da Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılamalı.” Muhalif komutan Albay Ebu Hamza da “2 haftayı Beşşar’ın cezasız kalmayacağını söyleyerek geçirdiler. Esad onları oyalayacak. Onlar da gemileri geri gönderecekler. Biz de yalnız bırakılacağız” dedi. Guardian’a konuşan Liva el Tevhid Tugayı Komutanı Şeyh Ömer Osman ise “Guta’da halkın çektiği acı, tüm acıların sona ermesi için bir fırsat yaratmış olabilirdi” ifadelerini kullandı.

Putin’den bir dizi uyarı

Rusya lideri Vladimir Putin, New York Times’taki makalesinde ABD’ye ‘güç kullanımı yerine diplomasi’ çağrısıyla birlikte Suriye’ye saldırının ‘yeni terör dalgası yaratacağı’ ikazı yaptı. Rusya’nın ‘Şam’ı değil uluslararası hukuku koruduğunu’ savunan Putin, “Kimse BM’nin kaderinin gerçek yaptırım gücü olmadığı için çöken Milletler Cemiyeti gibi olmasını istemez. Etkili ülkeler Güvenlik Konseyi onayı olmadan güç kullanırsa BM de aynı sonu yaşayabilir” dedi. Kimyasal silahı muhaliflerin kullandığına inanmak için çok neden olduğunu belirten Putin “Suriye’de demokrasi mücadelesi değil çatışma var” diye ekledi. Putin, ABD’yi de eleştirdi: “İç çatışmalara müdahalenin ABD için olağanlaşması kaygı verici. Milyonlar, ABD’yi demokrasi modeli değil kaba güce dayalı ve ‘ya bizimlesiniz ya karşısınız’ sloganıyla koalisyonlar kuran bir ülke gibi görüyor. Sebebi ne olursa olsun insanları kendilerini ayrıcalıklı görmeye teşvik son derece tehlikeli. Hepimiz farklıyız ama Tanrı’nın hepimizi eşit yarattığını unutmamalıyız.”

ABD’den isyancılara ölümcül silah yardımı

Suriyeli muhaliflere verdiği ‘ölümcül silah yardımı’ sözünü ‘lojistik yetersizlik ve radikal grupların eline geçmesi kaygısı’ dolayısıyla mayıstan beri erteleyen ABD gecikmeli de olsa düğmeye bastı. Washington Post’a konuşan istihbarat yetkilileri CIA’in 2 hafta önce bölgeye ‘izi sürülebilen hafif silahlar ve diğer mühimmatlarla sınırlı bir sevkıyatı’ başlattığını söyledi. Haberde, ABD’nin muhaliflere ‘yeni türlerde öldürücü olmayan yardımlarda’ bulunduğu da belirtildi. Bu yardımlar taşıtlar, gelişmiş iletişim ekipmanı ve cephede kullanılan tıbbi yardım teçhizatını kapsıyor. Yetkililer askeri desteğin ılımlı muhalif gruplara gönderildiğini savunurken Özgür Suriye Ordusu Komutanı Selim İdris ‘henüz böyle bir yardım ulaşmadığını’ söyledi. CIA ise açıklama yapmadı.

Alevi köyünde katliam

Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, Maksar el Hesan köyünde 16’sı Alevi, 6’sı Bedevi 22 sivili öldürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, evlerinde vurulan kadın, çocuk ve yaşlıların hükümet yanlısı bir gruba üye olmadıklarını söyledi. Devlet televizyonu ordunun köyü geri aldığını duyurdu.