Dostlar tatbikatta görsün

Dostlar tatbikatta görsün
Dostlar tatbikatta görsün
ABD ile Güney Kore, Kuzey Kore sınırı yakınında ortak bir askeri tatbikat başlattı.

POCHEON - Kore savaşının 62. yıldönümünde yapılan, gerçek mermilerin kullanıldığı ortak tatbikat çerçevesinde, Güney Kore savaş uçaklarıyla ABD saldırı helikopterleri, dev Kuzey Kore bayrağının dalgalandığı bir kuleyi bombaladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1 gün sürecek olan 2000 askerin katıldığı ortak tatbikatın, ABD ile Güney Kore'nin muharebeye hazırlıklı olduklarını göstererek Kuzey Kore'ye saldırganlıktan kaçınması uyarısında bulunma amacı taşıdığı bildirildi.

Açıklamada, Güney Kore'de 28 bin 500 askeri bulunan ABD'nin ortak tatbikata Apache helikopterleri, A-10 Thunderbolt savaş uçakları ve zırhlı araçlarla katıldığı belirtildi.

Ortak tatbikat, binlerce sivil ve aralarında başbakanın da bulunduğu Güney Koreli yetkililerce izleniyor.

Gözlemciler, Güney Kore ile ABD'nin düzenledikleri ortak tatbikatlarda gerçek mermi kullanılmasına sık rastlanmasına karşın, tatbikatta Kuzey Kore bayrağının hedef olarak kullanılmasının pek rastlanan bir uygulama olmadığına işaret etti.

ABD ile Güney Kore yarın itibaren de Güney Kore'nin batı sahilinde, ABD uçak gemisi USS George Washington'ın katıldığı 3 gün sürecek yeni bir ortak deniz tatbikatına başlayacak. (aa)