Dotcom FBI'a meydan okudu

Dotcom FBI'a meydan okudu
Dotcom FBI'a meydan okudu
Megaupload'un kurucusu Kim Dotcom, telif hakları ihlali suçlamasıyla sitesini kapatan ve Yeni Zelanda'da gözaltına alınmasına neden olan ABD'ye meydan okudu

Sınır dışı edilip edilmeyeceğine karar verilecek olan dava Mart 2013’e ertelenen Dotcom, dün Twitter’dan gönderdiği mesajda, sınır dışı edilmesine gerek olmadığını belirtti ve ABD ’ye gelmeye gönüllü olduğunu, bu ülkedeki varlıklarının tekrar kendisine devredilmesi halinde yasal mücadelesini burada sürdürmek istediğini söyledi.

Dotcom, “Hey DOJ (ABD Savunma Bakanlığı), biz ABD’ye geleceğiz. Orada yaşamak ve avukatlarımıza ödeme yapmak için kelafet ve dondurulan varlıklarımızın bize iade edilmesini istiyoruz” tweet’ini attı.

On milyonlarca internet kullanıcısını korsan video, müzik, yazılım ve diğer verileri indirmeye teşvik etmekle suçlanan Dotcom, ABD’li yetkililere en başından beri karşı koymuş ve Megaupload’un veri tabanının ABD’nin Digital Millennium Copyright Yasası kapsamında korunduğunu öne sürmüştü. Dotcom avukatları da geçtiğimiz ay ABD’li bir savcıya başvurarak, Hong Kong merkezli şirketin ABD’de tek bir bürosu bulunmadığını, bu yüzden ABD yasalar kapsamında yargılanamayacaklarını öne sürmüştü.
FBI’I ÜZEN BİR KARAR DAHA

Yeni Zelanda’da bir mahkeme, geçtiğimiz ay verdiği kararla, Dotcom’un Ocak 2012’de malikanesine düzenlenen baskının ve bilgisayarlarından alınan verilerin ABD’ye görütülmesinin yasa dışı olduğuna karar vermiş ve FBI’ın operasyonunu yasalara aykırı ilan etmişti.
Megaupload’un kapatıldığı 21 Ocak günü Dotcom malikanesine düzenlenen baskın için alınan arama emirlerinin yasa dışı olduğuna karar verilmesinin ardından, mahkeme bu sefer Dotcom’un ABD’ye gönderilip gönderilmeyeceğine karar verilecek davayı 25 Mart 2013’e erteledi. Bu kararın sebebi olarak, davada birçok belirsizlik bulunması gösterildi.

“KENDİLERİNİ NEYİN BEKLEDİĞİNİ BİLMİYORLAR”
Dotcom, duruşmanın ertelenmesinin ardından The Hollywood Reporter gazetesine yaptığı açıklamada, “ABD’nin elinde bir dava bile yok” dedi. Dotcom, “Eğer bir şeyler bulmaları konusunda baskıya uğruyorlarda, bu sınır dışı edilmeyeceğim anlamına gelir. Bu yüzden ortaya delil koymak istemiyorlar. Eğer ellerinde bir dava olsaydı delilleri saklamazlardı” dedi.

Sözlerine devam eden Dotcom, “FBI’ın amacı Megaupload’u ortadan kaldırarak tüm dünyadaki veri paylaşım sektörüne korku salmaktı. Bunu da başardılar...Ancak bana sorarsanız şimdi neyle karşı karşıya olduklarının farkında değiller” dedi.

Dotcom’un avukatları, ABD’nin 21 Ocak’taki baskının arama emirleri ve Dotcom aleyhindeki suçlamalara yönelik delilleri ortaya koymadığı için duruşmanın ertelendiğini belirtti.

“GERİ DÖNECEĞİM”
Dotcom, en son gelişmelerin öncesinde Twitter üzerinde kehanetlerde bulunmuş ve ABD’ye yine gözdağı vermişti.
Bir zamanlar internet trafiğinin yüzde 4’ünden sorumlu olan Megaupload’un kurucusu, veri paylaşım platformunun yeniden hayata geçeceğini öne sürmüştü.

Avrupa Parlamentosu’nun AB ülkeleri için hazırlanan siber korsanlık karşıtı yasası ACTA’yı reddetmesinin ardından bir tweet atan Dotcom, “SOPA öldü, PIPA öldü. ACTA öldü. MEGA dönecek. Daha büyük, daha iyi, daha hızlı olacak. Bedava olacak, saldırılara karşı dirençli olacak. Devrim!” mesajını attı.

Gerçek adı Kim Schmitz olan 38 yaşındaki Dotcom, Megaupload ile telif hakkı sahiplerini 500 milyon dolar zarara uğratmak ve yasadışı 175 milyon dolar gelir elde etmekle suçlanıyor.(ntvmsnbc)