Dualar Mandela için

Dualar Mandela için
Dualar Mandela için

Güney Afrika’nın apartheid rejimine karşı verdiği mücadelesiyle efsaneleşen eski devlet başkanı Nelson Mandela akciğer enfeksiyonunun nüksetmesi üzerine dün sabah erken saatlerde hastaneye kaldırıldı. 94 yaşındaki Mandela’nın Pretoria’daki hastanede müşahede altına alındığı ve durumunun ‘ciddi ancak sabit’ olduğu ifade edildi. Akciğer enfeksiyonu ve safra taşı sorunları nedeniyle son iki yıl içinde beş kez hastaneye kaldırılıp tedavi gören Mandela son olarak ülkesinde düzenlenen 2010 Dünya Kupası Finali’nde kamuoyu karşısına çıkmıştı. Nobel Barış Ödülü sahibi Mandela, 27 yıllık hapishane hayatının 18 yılını geçirdiği Roben Adası’ndaki taşocağında çalışırken akciğerleri iflas etmişti. Güney Afrika’nın ‘babası’ olarak nitelenen Mandela’nın durumu, halkı endişeli bekleyişe sevk etti. 

Durum kritik ama ümitliyiz 

Mandela’nın hapishane arkadaşı ve hükümet sözcüsü olan Mac Maharaj, “Durumu kritik. Ancak tekrar aramıza dönmesi için ellerimizi açıp Mandela’ya dua edelim ve ümidimizi kaybetmeyelim” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Güney Afrika’nın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan LeadSA da, kiliseler, camiler, sinagoglar ve tapınaklarda özel dualar okunması için dini liderlere ve halka çağrıda bulundu.