Düğünde dans edenlere ölüm cezası

Düğünde dans edenlere ölüm cezası
Düğünde dans edenlere ölüm cezası
Pakistan'da yan yana dans ettiği belirlenen 4 kadın ve 2 erkek, aşiret kurallarına karşı geldikleri için öldürülmek isteniyor.

İSLAMABAD - Pakistan 'ın kuzeyinde 4 kadın ve 2 erkeğin, düğün töreni sırasında şarkı söyledikleri ve dans ettikleri gerekçesiyle öldürülmesi istendi.

Polis yetkilisi Abdülmecid Afridi, başkent İslamabad'ın kuzeyindeki dağlık Kohistan bölgesinde, bir kasabada cep telefonuyla filme alınan düğün görüntülerinden sonra, din görevlilerinin fetva yayımladığını belirtti.

Afridi, görevlilerin önce erkeklerin öldürülmesine karar verdiğini, ancak erkeklerin kaçtığını, kadınların güvende olduğunu ve yardım için bir ekibin bölgeye gönderildiğini söyledi. Olayın iki aşiret arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanıyor olabileceğini belirten Afridi, kadınların erkeklere yakın olduklarına dair kanıt olmadığını da vurguladı.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'na göre geçen yıl 943 kadın ve kız çocuğu "namus cinayetinin" kurbanı oldu. Aşiret kanunları, düğünlerde kadın ve erkeklerin bir arada olmasını yasaklıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Pakistan

  ,

  Kız

  ,

  Kadın