Dünya 1 saniye 'durdu'!

Dünya 1 saniye 'durdu'!
Dünya 1 saniye 'durdu'!
Dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasına karşı saatler gece yarısı 23.59.59'da bir saniye yerinde saydı.

RADİKAL- Dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasına ilişkin dün  gece (30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece), saatler tam 23.59.59'da 2 kez aynı saniyeyi gösterdi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı ve  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, düzenlemenin 1972 yılından beri 25 kez yapıldığını belirterek, böylece dünya saatine 1 saniyenin daha eklenmiş olduğunu dünyanın yavaşlamasının yol açtığı gün ve mevsim kaymasından doğan artık zamanın da bu yöntemle kapatıldığını kaydetti. 

'TAKVİMLERDE YILDA 6 SAAT DÜZENLEME YAPILIYOR'

Zaman kavramlarının ve sistemlerinin birbirleriyle uyumunu sağlamak için zaman zaman düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu aktaran Esenoğlu, takvimlerde yılda 6 saatlik, yaz uygulamalarında ise 1 saatlik bir düzenleme yapıldığını hatırlatarak, daha hassas zaman ölçekleri için ise zaman ölçeklerinde 1 saniyelik bir düzenlemeye gidildiğini anlattı.

Esenoğlu, "Saniye sıçraması işlemi, saatlerin bir saniyeliğine yerinde sayması ile yapılır. Böylece dakikanın karşılığı olan 60 saniye, 1 saniye ekleme ile 61 saniyeye sıçradı. Saniye sıçraması ile 1 dakika 60 yerine 61 saniyeye eşitlenmiş oldu" diye konuştu. 

Saniye sıçramasının gerekli görülen yıllarda haziran ya da aralık ayları sonunda yapıldığını anlatan Esenoğlu, düzenlemenin bu aylarda yapılmasında, okulların kapalı olması, dünya nüfusunun kuzey ve güney yarım kürelere dağılımı gibi unsurların etkili olduğunu söyledi.

TEKNOLOJİK SORUNLARA YOL AÇACAK MI?

Esenoğlu, saniye sıçramasının teknolojik sıkıntılara yol açıp açmayacağına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: 

Her 5 yılda 3 kez yapıla geldiğinden saniye sıçraması olağanlaşmıştır. Henüz küresel boyutta teknolojik sıkıntı yaşattığı duyulmamış ve elektronik yaşamı felç etmemiştir. Saniye sıçramasını dikkate alan yazılımlar sayesinde teknolojik sistemlerde olası etkisi önlenmektedir, arızalara da yol açmamaktadır tıpkı yaz saati uygulamasına uyumlu bilgisayarlarımız gibi.

(AA)