@neseidil

Dünya 36 yaşındaki lideri takip ediyor

Dünya 36 yaşındaki lideri takip ediyor
Dünya 36 yaşındaki lideri takip ediyor
İspanya'daki yerel seçimlerden ülkenin geleneksel siyasetini sarsan bir başarıyla çıkan radikal sol Podemos'un 36 yaşındaki lideri Pablo Iglesias, dünyanın takip ettiği genç bir lider. 'Değişim baharı geri döndürülemez' diyen Iglesias, ülkesindeki ve Avrupa'daki gençlerin umudu olan bir isim.
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İspanya’da pazar günü yapılan yerel seçimler, 2014’te kurulan radikal sol Podemos’un başarısını gözler önüne serdi. Indignados (Öfkeliler) hareketinden doğan Podemos’un (Yapabiliriz) 36 yaşındaki lideri Pablo Iglesias, dünyanın dikkatini de bir anda üzerine çekti. İlk kez seçimlere katılan Podemos, Madrid ve Barcelona gibi kentlerde dengeleri altüst ederken, yerel yönetimlerde koalisyonu zorunlu kıldı. İspanya’nın geleneksel siyasetine meydan okuyan Podemos’un lideri Iglesias, tıpkı Yunanistan Başbakanı ve Syriza’nın lideri Alexis Tsipras gibi AB politikalarından bıkmış olan Avrupa ’daki gençlerin umudu olan bir lider…

1978 doğumlu Pablo Iglesias Turrion’ın annesi sendika avukatı, babası ise hem müfettiş, hem de tarih profesörüydü. 14 yaşından bu yana siyaset içinde aktif bir isim olan Iglesias, bu yıllarda İspanya’nın Komünist Gençlik Birliği’ne katıldı. Complutence Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi bölümünde akademisyen olan ve zaman zaman televizyondaki tartışma programlarında moderatörlük yapan Iglesias, geçen yıl katıldığı bir tartışma programında ailesinin yaşadıklarını, “DNA’mda dövme olarak yenilgi var. Büyük amcam silahlı saldırıda öldürüldü. Büyükbabama idam cezası verilmişti ve 5 yıl hapiste geçirdi. Büyükannelerim İspanya İç Savaşı’nda yenilenlerin aşağılanmalarına katlandı. Babam hapse atılmıştı. Annem ise yeraltında siyasi olarak aktifti” sözleriyle anlatmıştı.

DİĞER LİDERLER DE KRAVATLARINI ÇIKARIYOR

Iglesias, herhangi bir parti tarafından temsil edildiğine inanmayan, yolsuzluk ve eşitsizliğe karşı “yeter” diyen milyonlarca kişinin taleplerini, değişim için siyaset sahnesine aktararak Podemos’u geçen yıl 16 Ocak’ta kurdu. Tıpkı Tsipras gibi kravat takmayan, siyaset sahnesinin “fazlaca resmi” isimlerine alışılagelmedik bir alternatif oluşturan uzun saçlı Iglesias, gençlerin geleceğe dair umutlarını besleyen ve kendileriyle bağdaştırdığı bir siyasi lider olmayı başardı. Öyle ki, bu durumdan diğer liderler bile etkilenmeye başladı. Iglesias, İspanya siyasetinde yaşanan değişim için, “Çok şey değişti. Diğer siyasi liderler de gömleklerinin kollarını kıvırmaya, kravatlarını çıkarmaya başladı” demişti.

BİR YILDA GELENEKLERE MEYDAN OKUDU

Indignados (Öfkeliler) adlı sokak hareketinden doğan Podemos’un lideri Iglesias, kısa sürede birçok İspanyol’un gözünde 'yolsuzluğun sözcük anlamı' haline gelen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a karşı giderek güçlenen bir aday haline geldi. Podemos’u “öfkelilerin” taleplerini yönlendirebilecekleri, özellikle gençlerin siyasette yer bulabildiği bir parti olarak kuran Iglesias, yalnızca bir yıl içinde, 32 yıldır iktidarı aralarında değişen Halk Partisi ve Sosyalistlere meydan okuyabilmeyi başardı.

Iglesias, sağ ve sol paradigmasını aşarak yeni bir siyaset modeli oluşturma sözü veriyor. Oligarşiyi ve rejimi sık sık eleştiren Iglesias’ın ana taleplerinden bir tanesi, İspanya anayasasının “1978 rejiminden arınması için” yeniden yazılması. Iglesias’ın bir diğer hedefi, sistemi, yalnızca kendilerine hizmet eden ve yozlaşmış politikacılardan arındırmak. Iglesias, yıllar boyunca kazançlı işleri kendi aralarında paylaşan siyasetçilerin İspanya ekonomisini çökerttiğini savunuyor.

Syriza'nın İspanyol kardeşi de iktidara yürüyor!

‘BEN NORMAL BİR İNSANIM’

Siyasetçilerin maaşlarını düşük tutmaya, asgari ücreti artırmaya, Avrupa’daki kemer sıkma ve Euro Bölgesi’ndeki para politikalarına karşı çıkmaya, İspanya’nın sağlık ve eğitim sistemini ücretsiz yapmaya söz veren Iglesias, sakinliği, alçakgönüllülüğü ve eleştiriye açık olmasıyla da takdir toplayan bir lider. “Ben normal bir insanım” diyor Iglesias, ülkesindeki liderlerin “öfke yaratan” söylemlerinden farklı bir duruş sergileyerek.

Iglesias’ın ülkede yüzde 24’lerde seyreden işsizlik oranını azaltmak için çözümü ise İspanyolların daha az çalışması (haftada 35 saat), yeni iş alanlarının kurulması için bir kamu yatırım programı oluşturulması ve iş olanaklarının yeniden dağıtılabilmesi için emeklilik yaşının 60’a çekilmesi. Bunların yanı sıra, Podemos’un programında, “gayrimeşru kısımları bulmak amacıyla İspanya’nın kamu borcunun denetlenmesi" dikkat çekiyor. Kârlı şirketlerin işçileri kovmasını ve azami ücret uygulamasını yasaklamak isteyen genç siyasetçi, ekonomi hakkındaki düşüncelerini açıklarken konuşmasında sık sık Joseph Stiglitz, Paul Krugman ve Kenneth Rogoff gibi isimlerden alıntı yapıyor.

‘KENDİ GELECEKLERİNİ BELİRLEME HAKKINA İNANIYORUZ’

Genç lider, hemen hemen her söyleşisinde Katalonya ve Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı hakkındaki düşünceleriyle ilgili sorularla karşılaşıyor. “Biz demokratız” diyen Iglesias, yerel seçimlerden bir gün önce, cumartesi günü teleSUR’a verdiği söyleşide şöyle dedi:

“Biz, karar verme hakkının yanında olduğumuzu söylüyoruz ve ben de kişisel olarak kendi geleceğini belirleme hakkına inanıyorum.  Ne var ki, Katalonya veya Bask Bölgesi’nin İspanya’dan ayrılmasını istemiyorum, ancak buna onlar karar vermeli. Biz demokratız. İskoçya’daki referandumdan hoşlandık. Referandum yaptılar ve bu iyiydi. Ancak, bizim önceliğimiz bu değil. Eğer biz İspanya’da yönetime gelirsek, ayrılmak isteyen daha az sayıda Katalan ve Bask’ın olacağını düşünüyoruz, çünkü hiç kimse Halk Partisi ve İspanya sağı kadar fazla bağımsızlık hissi yaratmamıştır.”

KIYAFETLERİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

“Podemos’un hedefi sosyal çoğunluğu siyasi çoğunluğa çevirmek” diyen Iglesias, “sıradan” vatandaşların siyasete katkı sağlaması gerektiğini savunuyor. “Eğer halk siyaset yapmazsa, başkaları onu sizin için yapacak. Ve eğer başkaları bunu sizin için yaparsa, hakkınızı, demokrasinizi ve cüzdanınızı çalabilir” ifadesini kullanan genç siyasetçi, ülkede kıyafetleriyle bile gündem olmuş bir lider. Bir dönem kıyafetlerini “ucuz dükkanlardan” satın almasıyla konuşulan Iglesias, bu yöndeki haberlere gülerek yanıt vermiş ve “Kıyafetlerimi nereden aldığımın ilgi çekeceğini veya tartışma yaratacağını hiç düşünmemiştim” demişti.

Syriza ve Podemos'un yükselişi: Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor!

ELEŞTİRİDEN RAHATSIZ OLMUYOR

Podemos’a içeriden ve dışarıdan yöneltilen eleştiriler de Iglesias’ı hiçbir zaman rahatsız etmedi. Parti içindeki muhalefet için, “Tartışmanın açık olması, eleştirinin olması iyi bir şey. Aynı zamanda, bize, ‘Gücün içerdiği çelişkilere karşı dikkatli olun’ diyenlerin olması da güzel” ifadelerini kullanan genç lidere göre, dışarıdan zaman zaman saldırı formunu alan eleştiriler, Podemos’un ilerleme kaydettiğini ve gücü elinde tutanları rahatsız ettiğini gösteriyor. “Bu yüzden hakaret ediyorlar, iftira atıyorlar, bağırıyorlar” diyor Iglesias, “Bu, onların rahatsız olduğunun işareti.”

Sosyal medyada da oldukça aktif bir lider olan Iglesias’ın Twitter’da yaklaşık 970 bin takipçisi bulunuyor. Iglesias’ın profilinde “Değişim zamanı. Tabii ki yapabiliriz!” ifadesi yer alıyor.

Podemos liderinden krala Game of Thrones

‘ARTIK DIŞLANANLAR OLMAYACAĞIZ’

Evet, İspanya’da değişim başladı. Yolsuzluğu ve gelir dağılımdaki uçurumu protesto etmek için sokağa çıkan, seslerini duyurmak isteyerek var gücüyle yıllar boyu koltuk işgal etmiş liderlere “Yeter” diye haykıran gençlerin umudu nihayet siyaset sahnesine yansıyor. 36 yaşındaki kravatsız, uzun saçlı lider Iglesias, İspanya’daki geleneksel siyasi aktörlere meydan okuyor. Aralık’ta yapılması planlanan genel seçimlerde ne olacağı bilinmez, ancak Iglesias değişimin geri dönülemez noktaya geldiğini vurguluyor ve şöyle diyor: “Parlak bir geleceğimiz olacak. Artık dışlananlar olmayacağız.”

İspanya'da seçimlere Podemos damga vurdu