Dünya basını Davos şokunu böyle duyurdu

Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki paneli terk etmesi haber ajansları tarafından son dakika gelişmesi olarak verildi.

 

 İSTANBUL - İsviçre’nin Davos kentinde "Gazze: Orta Doğu’da Barış Modeli" oturumunda ve sonrasında yaşanan gelişmeler, dünya basınında geniş yankı buldu.

AJANSLAR VE TELEVİZYONLAR

CNN International: CNN International'da canlı yayında Erdoğan'ın tepkisi ele alındı. CNN muhabirinin yorumu, "Erdoğan'ın gerçekten kendini mi kaybettiği yoksa seçimler öncesi iç desteğini artırmak için mi yaptığı net değil. Türk halkı Gazze'deki operasyona en çok tepki gösteren halk. İlk kez Erdoğan'ın bir yurtdışı gezisinden dönüşünde, üstelik gecenin bu saati olmasına rağmen, bu kadar büyük bir kalabalık tarafından karşılandığı görülüyor" oldu.

Reuters: "İsrail Cumhurbaşkanı Gazze saldırılarını sesini yükselterek ve parmağını Erdoğan’a uzatarak ateşli biçimde savundu. Cevap vermeye çalışırken sözü yarıda kesilen Erdoğan da paneli terk etti.

AFP: "Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan, Gazze hakkında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le girdiği ateşli tartışmanın ardından paneli fırtına gibi terk etti."

AP: "Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Peres’in Gazze saldırılarını savunan ateşli monoloğunu dinleyen moderatörün kendisinin sözünü kesmesine sinirlendi." AP, haberinde Başbakan Erdoğan’ın Peres’e "İnsanları öldürüyorsunuz" dediği, Peres’in ise parmağı ile işaret ederek, "İstanbul’a roketler düşse siz de aynısını yaparsınız" dediği kaydedildi.

-KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI-

BBC: "İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in Gazze saldırılarını ateşli şekilde savunmasına cevap vermeye çalışırken sözleri kesilen Erdoğan paneli terk etti. Erdoğan, Türkiye’ye dönüşünde kahraman gibi karşılandı.  Erdoğan’ın Gazze konusundaki tavrına geniş destek var.  Başbakanı karşılamaya gelenlerin bazılarının ’dünyanın yeni lideri’ yazılı pankartlar taşıyordu.

El Cezire: Merkezi Katar'da bulunan uluslararası Arap haber kanalı El Cezire de internet sitesinde haberi acil haber olarak tek cümle olarak verdikten sonra, geniş bir haber yayımladı. El Cezire haberinde, Başbakan Erdoğan'ın, panel yöneticisinin Peres'in İsrail'in Gazze saldırısını meşrulaştıran sözlerine itirazlarını söylemesine izin vermemesinden sonra televizyondan canlı yayınlanan tartışmayı terk ettiğini belirtti.

İSRAİL BASINI

Jerusalem Post: Perşembe akşamı Başbakan Erdoğan'ın kıpkırmızı bir suratla Dünya Ekonomik Forumu toplantısını terk etmesiyle birlikte İsrail-Türkiye ilişkileri olumsuz bir sürece doğru dramatik bir yön aldı.

Haaretz:Gazetenin web sayfası da aynı haberle okuyucularını durumdan haberdar etti. İki gazetenin İngilizce web sayfası da Amerikan AP ajansının haberini kullandı. 

İNGİLTERE BASINI

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaptığı ateşli tartışmanın ardından toplantıyı hışımla terk etti" başlığıyla verdiği haberde, "Erdoğan’ın öfkesini, ’Benim için Davos bitmiştir’ sözleriyle ifade ettiğini" yazdı. "Erdoğan’ın sözünün kesilmesine, Peres’e 25 dakika, kendisine ise bunun ancak yarısı kadar konuşma süresi verilmesine tepki gösterdiği" kaydedilen haberde, "Başbakanın daha sonra düzenlediği basın toplantısında, hem oturum yöneticisinin hem de Peres’in yaklaşımından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği" belirtildi. Gazete, İsrail Cumhurbaşkanının olaydan sonra Başbakan Erdoğan’ı telefonla aradığını da duyurdu.

-OBAMA’NIN DANIŞMANI ‘DONDU’-

"Erdoğan’ın Gazze yüzünden Davos’u terk ettiğini" yazan Guardian gazetesi de "Başbakanın Davos’u terk etmesine İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile girdiği sert tartışmanın yol açtığını" kaydetti. "Erdoğan’ın tartışma sırasında İsrail Cumhurbaşkanına ’Yaptığınız çok yanlış’, ’Çok sayıda insan öldürüldü’ gibi ifadeler kullandığını" yazan gazete, "tartışmayı izleyen kalabalık grubun arasında ABD Başkanı Barack Obama’nın danışmanı Valerie Jarrett’in de bulunduğunu" belirterek, "Jarrett’in gördükleri karşısında hayretten donup kaldığını" öne sürdü.
"Toplantıyı izleyen iş ve siyaset dünyasının liderleri olan, nazik diyalog ve uzlaşma arayışıyla tanınan insanlar için Peres ve Erdoğan’ın seslerini yükseltmeleri son derece alışılmamış bir şeydi" yorumunda bulunan gazete, "oturumdan sonra Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ın Erdoğan ile konuştuğunu, eski Norveç Başbakanı Kjell Bondevik’in de Erdoğan’ın salondan ayrılmasına üzüldüğünü ve bunu durumun güçlüğünü ortaya koyan bir ifade biçimi olarak gördüğünü söylediğini" yazdı.
Haberde, "Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın ise Erdoğan’ın tavrını övdüğü, Başbakanın eşi Emine Erdoğan’ın da ’Peres yalan söylüyor. Bu kabul edilemez’ dediği" belirtildi.

Günlük siyaset ve ekonomi gazetesi Financial Times ise "Erdoğan’ın Orta Doğu barışıyla ilgili tartışmayı kızgınlıkla terk ettiği" başlığıyla verdiği haberde, "Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun bu diplomatik kavgayla sarsıldığını" yazdı.
"Yaşananların, milletler arasında anlayış oluşturulması’ amacıyla yapılan Davos toplantılarında bugüne kadar ortaya çıkan en büyük olaylardan biri olduğu" savunulan haberde, "Erdoğan’ın olaydan sonra düzenlediği basın toplantısında ise toplantı moderatörü, Amerikalı gazeteci David Ignatius’u kendisine söz hakkı vermemekle eleştirdiği" kaydedildi.
"İki ülke ilişkilerinin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından kötü etkilendiği" de belirtilen haberde, "Türk liderlerin İsrail’i sık sık ağır sivil kayıplardan dolayı eleştirdikleri" hatırlatıldı.

-BELÇİKA BASINI-

Belçika basını da konuyla ilgili haberlerinde, "Erdoğan çok kızdı, Peres özür diledi", "Erdoğan’dan Şimon Peres’e: Siz insanları öldürüyorsunuz", "Erdoğan kızarak Davos tartışmasını terk etti" gibi başlıklar kullandı.
Haberlerde, "Erdoğan’ın Davos’taki Gazze tartışmasını kızgınlıkla terk ederken, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in uzun konuşmasına cevap verme hakkı tanınmaması nedeniyle toplantıyı düzenleyenleri kınadığı" ifade edildi.
Erdoğan’ın "Davos’a bir daha gelmem" şeklindeki tepkisine de yer verilen haberlerde, Başbakan Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı arasındaki tartışma detaylı şekilde anlatıldı.

-İSPANYA BASINI-

İspanya’nın sağ görüşlü ABC gazetesi ise "Uluslararası tansiyon: Gazze diplomasiyi tatsızlaştırıyor" ifadesini ön plana çıkararak verdiği haberinde, "Gerek Davos’ta Erdoğan’ın öfkelenerek paneli terk etmesi gerekse İspanya Ulusal Mahkemesi’nin 22 temmuz 2002 tarihinde Gazze’de yapılan saldırıdan dolayı İsrail hakkında soruşturma başlatması İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırıların somut sonuçlarıdır" ifadesine yer verdi.
El Mundo da "Erdoğan, Gazze’deki ölümlerden Peres’i suçladıktan sonra öfkelenerek Davos’u terk etti" başlığı altında verdiği haberinde, "Davos’ta iki gündür görülen sakin ortamın Erdoğan’ın öfkeli şekilde panel salonunu terk etmesinden sonra bozulduğunu" savundu.
Katalan gazetelerinden La Vanguardia ise "Erdoğan’ın kendisine cevap hakkı verilmemesine sinirlenerek oturumu terk ettiğini" belirtti, "ancak bu olaydan dolayı Türkiye ile İsrail arasındaki tarihi ittifakın bozulma ihtimalinin olduğunu" savundu.

-ÖLDÜRMENİN NE OLDUĞUNU İYİ BİLİRSİN- 

Lübnan’da Arapça olarak yayımlanan As Safir gazetesi ise konuyla ilgili haberini, "Erdoğan’dan Peres’e: Sen öldürmenin ne olduğunu iyi bilirsin" başlığıyla verdi. Gazete, Davos’ta yaşanan olayın "Türk-İsrail ilişkilerindeki en büyük bomba olduğu" yorumunu yaptı.
Nahar gazetesi ise konuyla ilgili haberini birinci sayfadan verdi ve "Başbakan Erdoğan, Davos’ta Gazze konulu tartışmayı terk etti" başlığını kullandı.  

YUNANİSTAN BASININDAN ERDOĞAN’A DESTEK

Yunan devlet televizyonu NET, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Davos’ta, "Gezegendeki çok kişinin söylemek istediklerini dile getirdiği" yorumunu yaptı.
Net, İsviçre’nin Davos kentinde dün yapılan panelde yaşananlara öğle haber bülteninde geniş yer verdi.
Oturuma ilişkin gelişmeleri Anadolu Ajansı’nı kaynak göstererek izleyicilerine aktaran NET, ayrıca İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarından bazı bölümlerini, görüntü eşliğinde yayımladı.
NET, yorumsuz olarak gelişmeleri aktardığı haberini, "Aslında Başbakan Erdoğan gezegenimizdeki çok kişinin söylemek istediklerini dile getirdi" ifadesiyle bitirdi. 


"TÜRKİYE BAŞBAKANI, YAHUDİLERE KARŞI DEĞİL, KATLİAMLARA KARŞI" 

Peres’in "Gazze’deki katliamı savunmasına" Başbakan Erdoğan’ın gösterdiği tepki, İran basınının ana gündem maddesini oluşturdu.
İran devlet televizyonları ve haber ajansları, Başbakan Erdoğan’ın, "İsrail’in Gazze’de Filistin halkına yönelik katliamlarına tepkisini" içeren sözlerine geniş yer verdi.
Başbakan Erdoğan’ın, Davos’taki konuşmasını kendi sesinden kesintisiz olarak veren televizyonlar, Erdoğan’ın konuşmalarını izleyicilerine Farsça alt yazıyla duyurdu.
Yorum ve değerlendirmelerde, "Türkiye Başbakanı’nın, Türk halkının duygularına tercüman olduğu ve İsrail katliamlarına duyulan öfkeyi yansıttığı" görüşü dile getirildi.
Başbakan Erdoğan’ın, "Türkiye’nin büyük bir devlet ve barış için önemli bir aktör olduğu" mesajını muhataplarına ilettiği yorumu yapılırken, Erdoğan’ın "Yahudi karşıtlığına değil, katliam karşıtlığına" vurgu yaptığı değerlendirmesinde bulunuldu.
Değerlendirmelerde, "Müttefiki bir ülkeden bu şekilde tepki almasının İsrail için büyük bir yenilgi olduğu" görüşü de savunuldu.
Yorumlarda, "Dünya genelindeki Yahudi lobileriyle onların etkili oldukları uluslararası kuruluşların, Türkiye’ye farklı alanlarda baskı yapacakları" iddiasında da bulunuldu.
Halkın gece yarısından sonra soğuğa rağmen büyük bir coşkuyla Başbakan Erdoğan’ı, "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde karşılamasının "bir ilk" olduğu değerlendirmesi de yapıldı.

RUSYA’DA İNTERNET SİTELERİ 

Rus Vesti televizyonunun internet sitesinde, "Erdoğan, Peres ile katıldığı toplantıyı terk etti" başlığıyla yayımlanan haberde, Erdoğan’ın oturumdan ayrılma anının görüntülerine yer verildi.
"Mignews" adlı internet sitesinde de "Türkiye ve İsrail liderleri arasındaki konuşma skandala dönüştü" başlığıyla yayımlanan haberde, "Başta yüksek sesle konuşmayacağını açıklayan Erdoğan, konuşmasının sonunda adeta bağırmaya başladı" denildi.
"Lenta.ru" adlı internet sitesi gelişmeleri "Erdoğan İstanbul havalimanında bir milli kahraman gibi karşılandı" başlığıyla duyururken, Komsomolskaya Pravda gazetesinin internet sitesi de, "Peres ile tartışan Erdoğan ülkesinde milli kahraman oldu" başlığını kullandı.
(Radikal,aa)


  http://www.radikal.com.tr/91932191932121

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  psikoloji - voyager52

  ben bir psikolog olarak diyeceğim şudurki o oturumda ne erdoğan nede peres numara yapıyordu. gerçek bir sinirlenme ve sahiplenme sözkonusu. bunları peres in erdoğanı engellemeye çalışması ve el ve kolların araya girmesi, erdoğanın kpkırmızı olması, peresin sinirden titremesi ve sürekli lafını bölmeye çalışmasından anlıyoruz. erdoğanın burada yaptığı kesinlikle oy to-plamak değil kendini kaybetmekitr, müdaafadır.. kendisi oturumu fiziki münakasadan kaçınmak için terketmiştir.. unutmayınki yalan konuşan bir insan asla bu kadar gerçekçi numara yapamaz. yapabiliyorsa burda değil hollywood da olması gereklidir. çünkü oscar alan insanlar yalanı yaşayabildiği için alır. ki bu oscar alan insanlar bile ne kadar kendilerini rollerine kaptırmışiş olursa olsunlar yalan konuştukları bi psikologun gözünden kaçmaz. onu dışında normal bir insanın bu kadar gerçekçi yalan konuşmasının imakanı yoktur. benim yorumum bu şekildedir.. iyi günler...

  İSRAİLDE SECİM, TURKİYEDE SECİM - astegmenist

  israil kendi secimleri için gazzelileri katletti secim yatırımı evet... ee turkiyede de secim var erdoganda haklı olarak secim yatırımı öyle olmaz böyle olur dedi ve bombaladı sözleri ile gayet normal . takdir ettim heryonden haklıdır

  SÖZDE VATAN SEVDALILARINA .... - K@R@DÜŞ

  dün geceki Davos Zirvesinde geçen olaylar sonucunda Türk kanı taşıyan kendisine Türk diyen birilerinin Recep Tayip ERDOĞAN ı eleştireceğini sanmıyorum... AVRUPADAN KİMSE BİZİM SEÇİMLERİMİZDE OY KULLANMIYACAK .. BİZİM İÇ KARIŞIKLIKLARIMIZ HİÇBİR ÜLKEYİ İLGİLENDİRMEYECEK (hiç utanmadan seçime bağlıyorsunuz, Sivas olaylarına bağlıyorsunuz v.s) Çok bilmiş kendini zeki sanan %01 luk gurupa sesleniyorum sizin kimseye geri zekalı veya salak demeye aşağılamaya hakkınız yoktur. Eas bu şekilde konuşarak kendinizi aşağılıyorsunuz siz kimsiniz 3 beş tane kendini bilmez çapulcu çıkmış memleketin yarısına salak diyebiliyorsunuz ne cürretle ne hadinize eğer o kadar zekiydinizde başkalarının yaptıklarını eleştirmektense neden çıkıpta kendiniz birşeyler yapmıyorsunuz yapamıyorsunuz. yoksa böyle sert konuşmaları yaptığınızda sözde kınadığınız İsrail devletinizden mi korkuyorsunuz yada Amerikan abiniz mi kafanıza vurmasın diye susuyorsun Atatürk Atatürk diye ortada dolaşanlar sizlere soruyorum Atatürk ne zaman esaret altında yaşamayı kendine ilke edinmiş ? nezaman birileri Türk iyeyi bölmek istediğinde onlara kapı açmış ki bugun kalkıpta bu tür saçmalıklarla insanları kandırıyorsunuz Ben eminim ki dün orada Atatürk olsaydı yumruğunu masaya değil direk Peres e vururdu. Ama sizler böyle bir insan örnek aldığınız söylerken halan korkak, ezik ve sömürge altında yaşamayı kabul ediyorsunuz ozman bunlar bi çelişki olmuyor mu nerde kaldı ATATÜRK çülüğünüz nerde kaldı VATANSEVERLİĞİNİZ nerde kaldı TÜRK lüğünüz

  SEÇİMLERİN GÖZÜNÜ SEVEYİM ! - s_corpio

  siyasi bilgisi iyi olan birisi değilim ama ben de şu yorumu yapmak isterim, Sn. ERDOĞAN'ın, insanlık adına, masum insanlar adına ve hakkını arayan sade bir insanın gösterebileceği şekilde bir tavır sergilemesi açıkçası mantıken doğru geliyor bana ama, mazlumdan yana olan Sn. ERDOĞAN, tabirim mazur görülsün Amerkan'ın ve Avrupan'ın v.s. bizi gütmesine hem de kendi Millet'i olarak içi nasıl el verdi, veriyor? Neden tepkiler olmadı, olamıyor? İnsan'ın bazen "seçimlerin gözünü seveyim" diyesi geliyor. saygılar.

  Çelişkili kahramanlık örneği - Kardelen Uysal

  Her ne kadar fikirdaş olamasak da göstermiş olduğu davranış takdir edilmesi gereken bir davranıştı. Çıkarları göz ardı edip haklı ve insani tepkilerini dile getirmiştir Recep Tayyip Erdoğan. Yalnız gene de çelişkilerle dolu bir kahramanlık göstergesi diyebiliriz. Recep Tayyip Erdoğan, bu tepkileri gösterebiliyorsa neden ülkemizde ki Amerikan üslerinden kalkan savaş uçaklarının Iraklı birçok insanı öldürmesine izin verdi?

  Çifte standart - Pêro Piya

  Başbakan'ın tavrı haklıydı. Fakat bu başkabakan neden aynı duyarlılığı Dersim 1938'den dolayı Dersimlilerden özür dilemede, Madımak'ı müze yapmada, Kürt sorununda vs neden göstermiyor. İlla İslamcı mı olmak gerekiyor, başbakanın bu tür konularda avukatlık yapması için..

  Haklı Bir Çıkıştı - kuralsız

  Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse başbakanın çıkışı haklıydı. Çünkü moderatörün yaptığı saygısızlık sıradan bir insana değil, bir ülkenin başbakanınadır. Böyle yanlı, böyle saygısızca davranışlar karşısında kim olsa aynı davranışı gösterirdi. Önce oturum yapmayı öğrensinler, karşısındaki insanın bir başbakan olduğunu unutmasınlar. Devletimizin içindeki sorunlarla dış politikayı birbirinden ayırmak gerek. İçimizdeki sorunlar dışarıyı bağlamaz. Sayın Perez'in saldırgan davranışlarını görmezden gelmek de ayrıca büyük bir yanlıştır. Gazze'yi kana bulamış bir ülkenin lideri orada hiçbir şekilde haklılığını savunamaz. Kaldı ki Davos zirvesi barışı sağlamak, dökülecek kanı durdurmak amacıyla toplanmıştı. Nerede barış? Sayın Perez barışı, gösterdiği şiddet içerikli davranışlarıyla baştan bitirdi. Burada birlik ve beraberliğimizi ayakta tutmak zorundayız. Şu parti, bu parti değil. Şu anda ülkemizin onurunu düşünmeliyiz.