Dünya, baskını konuşuyor

İsrail'in 'Gazze gemileri'ne yönelik kanlı baskını, Dünya basınında geniş yer aldı.

LONDRA- WASHINGTON- BBC, İsrail ordusuna dayanarak "Gazze gemileri"ne operasyonu sırasında 10’dan fazla kişinin öldürüldüğünü bildirirken "İsrail kuvvetleri, Gazze yardım gemisine fırtına gibi girdi" ifadesini kullandı. 

BBC: Operasyonun sonucunda 10’dan fazla kişinin öldüğünü bildirirken "İsrail kuvvetleri, Gazze yardım gemisine fırtına gibi girdi" yorumunu yaptı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "İsrailli komandoları, Gazze’ye yardım taşıyan gemilere fırtına gibi girerken 10’dan fazla kişi öldürüldü" dediği haberinde "Silahlı güçler, gece sırasında gemilere indi ve gemilerde bulunan 600 kadar protestocu ile çatıştı" ifadesini de kullandı.


CNN INTERNATIONAL:  Televizyonun "son dakika" ibaresiyle verdiği haberde, askerlerin halatla gemiye inmesi, bir sivilin sopayla İsrail askerine karşı koyması ve yaralı görüntülerine yer verildi.

İsrail ordusunun CNN’e yaptığı açıklamaya göre, 10’dan fazla ölünün bulunduğu, 10 askerin de yaralandığı belirtilen haberde, Dışişleri Bakanlığının İsrail’den acil açıklama beklediği ifade edildi.

Haberde, Mısır’daki CNN muhabirine bağlantı yapıldı ve muhabir, temas kurduğu Mısırlı bir yetkilinin saldırıya şaşırmadığını, bunu "kaçınılmaz" olarak nitelendirdiğini aktardı.

Türkiye’deki İsrail Konsolosluğu önündeki protesto gösterisine canlı bağlanan CNN’in bölge muhabiri, gösteriye ilişkin ayrıntı verdi ve "intikam yeminleri edildiğini" söyledi. Muhabir, "bir zamanlar bölgede yakın stratejik ilişki içindeki Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük zarar gördüğü, bu olayın da iki ülkeyi daha fazla gerebileceği" yorumunda bulundu.

CNN’in internet sitesindeki haberde de İsrail askerlerinin, sabaha karşı, Gazze’ye yardım götüren bir Türk gemisine çıktığı belirtildi. Özgür Gazze Hareketi’nin Twitter sayfasına konulan, "Yerel saatle 04.30’da İsrail komandoları, helikopterden Türk gemisinin güvertesine indi ve hemen silahsız sivillere ateş açtı" ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığının, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’i bakanlığa çağırdığı belirtilen ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan’ın açıklamasına değinilen haberde, Türkiye’deki protestolar anlatıldı. Haberde, İsrail ordusunun, "herhangi bir gemiye saldırılmadığı, sadece İsrail hükümetinin İsrail ile koordine edilmeden Gazze şeridine gidilmesini engelleme kararını yerine getirdiği" yönündeki açıklaması aktarıldı.

MSNBC: İnternet sitesinde haberde de İsrail televizyonu ve "eylemci grubunun bir avukatına" atıf yapılarak, "İsrail donanma komandolarının, kuşatma altındaki Gazze’ye yardım ve Filistin yanlısı eylemcileri taşıyan 6 gemiden en az birine saldırdığı" belirtildi.

Saldırıda en az 10 ölü bulunduğu, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi ve Kanal 10 televizyonunun "gemiye çıkan İsrail donanma komandolarının halen aramalarını sürdürdüğü, askerlerin Filistin yanlısı eylemcilerin şiddet içeren direnişiyle karşılaştığı ve kesin ölü sayısını daha fazla olabileceği" haberinden alıntı yapıldı. Haberde, İsrail Ordu Radyosu’nun "gemidekilerin, güverteye inen askerlerin silahlarını ele geçirmeye çalıştığı" iddiasına da yer verildi. 

EL CEZİRE:  'Türk gemisinden telefonla alınan bilgiye göre, İsrail donanma güçlerinin gemiye ateş açtığı ve kaptanı yaraladığı" ifadesine atıf yapılan MSNBC’nin haberinde, Türkiye’deki protesto gösterilerinden de bahsedildi.

ABC: Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığının açıklamasına yer verilirken, CBS de bir İsrail ordu sözcüsünün, "gemilere binen askerlerin silah kullanımını da içeren şiddetle karşılaştığı ve bunun İsrail askerlerini güç kullanmaya zorladığı" yönündeki iddiası aktarıldı.

ÇİN: Çin'deki basın ve yayın organları, İsrail ordusunun Gazze'ye insani yardım taşıyan gemi konvoyuna saldırmasına geniş yer verdi.
Çin resmi haber ajansı Xinhua, İsrail Donanması'na ait savaş gemilerinin bu sabah insani yardım taşıyan gemi konvoyunun önünü kestiğini, İsrail askerlerinin konvoyda bulunan Türk gemisine yerel saatle saat 04.30'da sıralarında çıkmasının hemen ardından ateş açmaları sonucu, en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi. Komünist Parti’ye bağlı gazetelerden Global Times ise, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail saldırısını şiddetle kınadığını bildirdi. 

DER SPIEGEL: Gazze yardım konvoyuna İsrail'den kanlı saldırı: Gazze'ye yardım götüren gemi konvoyuna İsrail komandaları sabaha karşı saldırdı. Televizyonların verdiği haberlere göre askeri operasyonda 16 kişi öldü. Türkiye İsrail'in operasyonunu kınarken, İsrailli bir bakan, "ölenler için üzgünüz" açıklaması yaptı.

DIE WELT: İsrail komandoları yardım konvoyuna askeri müdahalede bulundu. İsrail ordusu, Filistine yardım malzemesi götüren ve içinde yüzlerce kişinin bulunduğu bir gemiye askeri operasyon düzenledi. Olay sonrası ölü ve yaralılar var.

THE NEW YORK TIMES: Haber ajansları İsrail ordusunun Gazze’ye binlerce ton yardım taşıyan bir konvoya saldırması sonucu en az 14 kişini öldüğünü ve 30 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Yardım konvoyundaki aktivistlere göre, Pazar gece yarasından kısa bir zaman sonra İsrail savaş gemileri uluslararası sularda seyreden yardım gemilerinin yolunu kesti. Bir İsrail televizyonu 10 kişini öldüğünü belirtirken, İsrail ordu radyosu ise 3 İsrail komandosunun hafif yaralandığını açıkladı. Challenger-1 gemisinde bulunan Özgür Gazze Hareketi temsilcisi Huwaida Arraf, telefonla yapılan bağlantıda İsrail askerlerine tamamen silahsız siviller olduklarını söylediklerini ve şiddet kullanmamalarını istediklerini belirtti.
THE WASHINGTON POST: İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırmak isteyen konvoya komandoların saldırı düzenlemesi sonucu Filistin'e yardım götüren gemideki en az 10 aktivistin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail ordusu açıklamasında, askerlerin konvoydaki 6 geminin güvertesinde bıçak ve sopalı saldırıya uğradığını belirtti.

Açıklamada, bir aktivistin askerlere ait bir silahı ele geçirdiği ve silahın ateş aldığı belirtildi. Ancak silahın aktivist tarafından mı yoksa yanlışlıkla mı ateşlendiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

SKY TV: İngiliz televizyon kanalı, görgü tanıklarına dayanarak gemidekilerin, İsrailli askerlere bıçak, sopa ve baltalarla saldırdığını, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın saldırıları en ağır şekilde protesto ettiğini aktardı.
Sky ayrıca, saldırının Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında yapılacak görüşme öncesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.

TELEGRAPH: İsrail komandolarının abluka altındaki Filistin yerleşimi Gazze'ye yardım götüre bir filoya saldırması sonucu yaklaşık 16 kişi hayatını kaybetti. Gemilerin güvertelerine helikopterlerden sarkıttıkları iplerle çıkarma yapan İsrail askerleri ile aktivistler arasında kavga çıktı.

Yardım konvoyu sözcülerinden Greta Berlin, kendisine 10 kişinin öldüğü, onlarca insanın da yaralandığının söylendiğini belirtti. Berlin İsrail askerleri "silahsız sivillere" saldırmakla suçladı. Bir İsrail radyo istasyonu ise devam eden operasyonda 14 ile 16 arasında ölü olduğunu söyledi ve saldırının kendilerini amaçlarından alıkoyamayacağını belirtti. (dha,aa,anka)

 

(anka, aa, dha)


    ETİKETLER:

    Cunda