Dünya böyle kutluyor

Dünya böyle kutluyor
Dünya böyle kutluyor
Ulusal günler dünyanın pek çok ülkesinde geniş halk kitlelerinin katıldığı festivaller, konserler ve piknikler gibi farklı etkinliklerle büyük coşkuyla kutlanırken ABD'de hot dog yeme yarışması dahi düzenleniyor.

Barbekü ve hot dog
ABD ’de 4 Temmuz 1776’da Bağımsızlık Bildirgesi’nin ilanının yıldönümü anısına kutlanan Bağımsızlık Günü’nde, başta başkent Washington ve New York’ta olmak üzere tüm ülkede festivaller, barbekü partileri, piknikler ve fuarlar düzenleniyor. Washington’da Kongre Binası ile Washington Anıtı üzerinde havai fişek gösterileri yapılırken, Beyaz Saray’da da başkanın düzenlediği etkinlikler gerçekleştiriliyor. Son olarak geçen sene Başkan Barack Obama, eşi Michele ile asker aileleri için barbekü ve konser düzenledi. Kutlamaların en renkli geçtiği yer ise hiç kuşkusuz New York. Hudson Nehri gündüz yatların gerçekleştirdiği görsel şovlara sahne olurken, kentin simge binası Empire State de kırmızı, beyaz ve mavi renklere boyanıyor. Havanın kararmasıyla birlikte gökyüzü rengârenk havai fişeklerle aydınlanıyor.Yaklaşık 20 dakikalık şov on binlerce kişi tarafından izleniyor.
New York’taki en ilginç etkinliklerden biri de ‘hot dog yeme yarışması.’ 1916’dan beri düzenlenen ‘Nathan’s Hot Dog Yeme Yarışması’, başlangıç hikâyesi sebebiyle göçmenler arasında ‘vatanseverlik yarışı’ olarak da görülüyor. Zira hikayeye göre 1916’da, ‘kimin daha vatansever olduğu’ konusunda tartışan dört göçmen, kazananı hot dog yeme yarışması yaparak belirlemiş. 4 Temmuz’da ayrıca, hak kazanan göçmenlerin anayasaya bağlılık yemini ederek vatandaşlığa kabul edildiği törenler de düzenleniyor.

En eski geçit töreni
Fransızlar, dünya uluslarına bağımsızlık ilhamı veren 1789 devriminin gerçekleştiği 14 Temmuz Bastille Günü’nde kuruluşunu kutluyor. Başkent Paris’teki törenlerin en önemli parçası, askeri geçit törenleri. Fransızların ulusal sembolleriyle donatılan Champs-Elysee’deki geçit töreni Avrupa ’nın da en eski ve en büyük geçit töreni niteliğinde. Törene kara, hava ve deniz kuvvetlerine mensup yaklaşık 5 bin asker katılıyor ve uçaklar da gökyüzünü Fransız bayrağının renklerine boyuyor. Son yıllarda ekonomik kriz sebebiyle iptal edilse de, Elysee Sarayı’nda parti düzenlenirken, televizyonlarda da cumhurbaşkanıyla özel röportajlar yayımlanıyor. Ülke genelinde düzenlenen Cumhuriyet Piknikleri’nin olmazsa olmazı ise mavi-beyaz-kırmızı örtüler. Eyfel Kulesi’nde gece düzenlenen havai fişek gösterileri Paris’e en renkli gecelerinden birini yaşatırken, kulenin tanıklık ettiği tarihi olaylar da ışık gösterileriyle anlatılıyor.
14 Temmuz kutlamaları denince, 13 Temmuz akşamı gerçekleştirilen geleneksel İtfaiyeciler Balosu’nu (Bal des Pompiers) da unutmamak gerek. İtfaiye binalarında sabaha kadar süren halka açık eğlenceler düzenleniyor.

Her yıl farklı eyalet

Almanya ise Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989’da yıkılışıyla sembolik olarak bitirdiği 41 yıllık bölünmenin ardından Doğu ve Batı’nın birleşerek yeniden tek devlet haline geldiği 3 Ekim’i (1990) milli bayram olarak kutluyor. Bu yılki resmi törenlerin adresi Münih’ti. Sebebi ise Bavyera’nın Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nin dönem başkanlığını yürütmesi.Törenlerde 16 eyaleti temsil eden gruplar yerel kıyafetleri ile geçiş yaparken, yürüyüşler de kutlamaların ilgi gören etkinliklerinden oldu.

Kriz bağımsızlığı ‘vurdu’
Yunanistan 1821’de Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanarak bağımsızlığını kazanmasını 25 Mart’ta kutluyor. Başkent Atina Metropol Kilisesi’ndeki dini ayinin ardından parlamento ve meçhul asker anıtının bulunduğu Sintagma Meydanı’nda askeri geçit töreni düzenleniyor. Ancak 25 Mart, özellikle son 2 yıldır ekonomik kriz sebebiyle çok sönük ve hatta öfkeli protestolarla geçiyor. Bu sene Atina’da, 4 bin polisin görevlendirilmesi ve binalara keskin nişancılar yerleştirilmesi dikkat çekerken, halk da törenlere ilgi göstermedi. Sadece birkaç yüz kişinin izlediği kutlamalar, yarım saat sürdü. Halkla polis arasında çatışmalar da çıkarken, 30 kişi gözaltına alındı.

Devlet ödülü dağıtılıyor

Rusya 1992’den beri 12 Haziran tarihinde Rusya Günü’nü kutluyor. Ülke çapında konserler, havai fişek gösterileri, dans gösterileri gibi etkinlikler düzenlenirken, vatanseverlik etkinliklerde öne çıkan tema. Rusya Günü’nde ayrıca devlet başkanı, bilim-teknoloji, edebiyat ve insani yardım faaliyetleri gibi alanlarda başarılı kişilere Kremlin’de devlet ödülü sunuyor.