Dünya CNN'in bu haberini konuşuyor

CNN, BBC, Sky News gibi haber kanallarının, Suriye'deki bağlantısı Danny Dayem'in ortaya çıkan videosu tartışma yarattı

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Dayem, 23 yaşında Suriye kökenli bir İngiliz. Dünya onu "Suriye'nin cesur Danny'si" olarak tanıdı. 2011 yılında Humus'tan İngiltere'ye kaçan Dayem, burada birkaç ay geçirdikten sonra Özgür Suriye Ordusu'na katılmak için Suriye'ye Lübnan üzerinden gizlice girdiğini anlatıyor.

Humus'a döndükten sonra, kentten, BBC, El Cezire, CNN ve Sky News gibi kanalların canlı yayınlarına bağlanan Dayem, Beşar Esad'a bağlı güçlerin katliam yaptığını iddia ediyor ve çatışmaların tam ortasında olduğunu anlatıyordu. Türkiye'den CNN Türk televizyonuna da bağlanan Dayem Suriye'den "felaket" haberleri verdi.

Suriye'den yayın yapan El Dünya televizyonu ise Dayem ile ilgili tartışma yaratacak bir görüntüye yer verdi. Kısa sürede sosyal paylaşım ağlarına düşen video, büyük bir tartışma yarattı. Suriye televizyon kanalının yayınladığı videoda, Danny Dayem olduğu iddia edilen kişinin, CNN'le canlı bağlantı yapmadan önce etrafındakilere silah ateşlemelerini söylediği görülüyor.

Gayet rahat ve sakin bir ortamda olduğu gözlenen Dayem, canlı bağlantı sırasında son iki saatte yüzlerce kişinin öldüğünü iddia ediyordu. Bu durum üzerine CNN'den Anderson Cooper, Danny Dayem'i programına çıkararak bu videoyu sordu.

Programda Cooper, Dayem'e "CNN muhabiri olmadığını ve CNN'den tek kuruş para almadığını" söyletiyor, ardından da Suriye devleti izin vermediği için kendilerinin normal yollarla Suriye'ye giremediklerini, bu yüzden de Danny Dayem gibi kişilerin aktardıklarına muhtaç olduklarını söylüyor.

Dayem, kendisinin aslında Suriye'ye Özgür Suriye Ordusu'na katılmak üzere gittiğini, ancak onun yerine bu işi, yani CNN'e haber geçmeyi yaptığını ifade ediyor.

ULUSLARARASI ASKERİ MÜDAHALE ÇAĞRISI YAPIYOR
Dayem, CNN ve başka Amerikan kanalları tarafından "Suriye'deki özgürlük mücadelesinin genç temsilcisi" olarak bayraklaştırılmıştı. Dayem, her fırsatta Suriye'ye uluslararası askeri müdahale çağrısı yapıyor.

"BU KISIMLARI SİLİN"
En dikkat çekici kısım ise, programın en başı. Dayem, burada kendisinin birilerine efekt vermek için ateş etmelerini söylediği kısımları "silmeleri gerektiğini" söylüyor. Ardından ise videoda görülen sözlerinin "normal" olduğunu iddia ediyor. Bunlar normalse, ham görüntülerin o kısımlarını niye "aslında silmeleri gerektiği" çelişkisini ise açıklamıyor.

BÖLGEDE ÇATIŞMA DAHİ YOK
Bir başka çelişki ise, Dayem'in söz konusu CNN haberinde canlı bağlantıda bulunduğu noktadan 400 metre uzaklıkta sivillerin cesetlerini gördüğünü söylemesi, ancak Cooper'ın programında bağlantı sırasında bulunduğu noktada çatışma falan olmadığını, 15 kilometre uzakta çatışma yaşandığını söylemesi.

ETRAFINDAKİLERE ATEŞ AÇTIRIYOR
Programda Cooper'ın Dayem'e, "Ateş etmeye hazır olmalarını söyledin mi?" şeklindeki sözlerini sormaması da dikkat çekici. Programda kendisini "bu söylediklerim normal" diye savunan Dayem, Twitter hesabında ise "Bunlar Ruslar'ın yardımıyla Esad rejiminin yaptığı kamera hileleri" dedi.(gazeteport)