Dünya, Kaddafi'nin linç edilmesini sevdi

Dünya, Kaddafi'nin linç edilmesini sevdi
Dünya, Kaddafi'nin linç edilmesini sevdi
Libya'yı 42 yıl boyunca demir yumrukla yöneten 'Çöl Tilkisi' lakaplı Albay Muammer Kaddafi'nin sonu dramatik oldu.

Ülkesini terk etmeyip savaşacağını defalarca tekrarlayan Kaddafi, NATO’nun konvoyunu bombalamasının ardından asiler tarafından canlı ele geçirildikten sonra linç edildi, cesedi yerlerde sürüklendi ve tekmelendi. İnsan haklarından ‘ödün vermeyen’ Batılı ülkelerin gazete ve televizyonları, her anı cep telefonu ile kaydedilen bu ölüme büyük bir şehvetle atladı. Görüntüler ekranlarda defalarca döndürüldü, gazetelerin manşetlerinde mozaiklemeye gerek duyulmadan yer aldı. Radikal, hem İslami açıdan hem de insan hakları açısından Kaddafi’nin maruz kaldığı muameleyi uzmanlara yorumlattı:


Prof. Dr. Beyza Bilgin – İlahiyatçı 

‘İslam’da yeri yok’ 

Bu tür linçlerin İslamiyette yeri yoktur. Tamamen siyasete teslim olmuş, çılgınlaşmış, öfkeleri tarafından körleştirilmiş insanlar bu tür bir linç girişimi içerisine girer. Oradaki insanlar duygularını tek bir yere odaklamış ve bunun dışında hiçbir şeyi önemsemiyor. İslam’a gönülden inanan insanlar böyle bir vahşeti gerçekleştirmez. Bu insanlar sadece galip gelmek istiyorlar. İster kanlı olsun, ister irinli olsun, baba dedikleri, kardeş dedikleri kimseleri yok edip, üzerlerinde yükselmek istiyorlar. 

Prof. Dr. Nilüfer Narlı-Sosyolog 

‘Tek seçenek ateş ve kan’ 

Kaddafi’nin linç edilerek öldürülmesi ve cesedinin teşhir edilmesi bana Mussoli’nin öldürülme şeklini hatırlattı. Bu tür diktatörlerin ortak yönü halklarına yaşamak için sadece ateş ve kan seçeneğini sunmalarıydı. Böyle bir ortamda insanların gözünde şiddet normalleşti. Siyasi ve kültürel normları içselleştiren insanlar için şiddet kullanmak sıradanlaştı. Kaddafi’nin yıllarca kendi ülkesindeki muhaliflere uyguladığı baskıyı birçok rapordan biliyoruz. Kendisine öylesine bir nefret gelişmiş ki insanlar yaralanmış, hırpalanmış, zedelenmiş bir bedeni görmek istiyor. 

Prof. Dr. Sevda Alankuş İzmir Ekonomi Üniversitesi 

‘Anlaşılır yanı yok’ 
Saddam Hüseyin’in idam sahnelerinin verilmesi ile aynı ölçüde şiddet pornografisi ile karşı karşıyayız. Medyanın bunu veriyor olması şiddeti katlayan bir şey. Kaddafi’nin görüntüleri sadece Türk medyasında değil yabancı medyada da yer aldı. Hiç bir yerde medyanın düzgün, olması gerektiği gibi davranmadığını görüyoruz. Bunun defalarca gösterilmesinin insanlar üzerinde oluşturduğu etkinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şiddet görüntülerinin kopya etme etkisi yaratacağını düşünüyorum. Bu gibi bütün şiddet sahnelerinin medya açısından anlaşılır hiç bir yanı yok. 

Ali Bulaç- Zaman Gazetesi Yazarı 

‘Yargılansaydı idam alırdı’ 

Kaddafi yargılansaydı muhakkak idam cezası alırdı ve öldürülürdü. Kimse de acımazdı. Bu şekilde öldürülmesi insan hukuku açısından gayrı meşrudur. “Kuduz bir köpek dahi olsa kimseye işkence uygulamayın” diyor Peygamber Efenfimiz. Bir de ceset teşhir edilmez. Burda benim kanaatim, batılılar özellikle buna imkân verdiler. Ve onlara karşı çıkan diktatörlerin akıbetinin ne kadar feci olacağını da göstermek istediler. Bunu da onu kitlelere linç ettirmek suretiyle yaptılar. Kim olursa olsun yargılanıp cezasının devlet eliyle verilmesi gerekiyor. (Radikal- İstanbul )