Dünya kültür mirası Palmira antik kenti IŞİD kontrolünde

Dünya kültür mirası Palmira antik kenti IŞİD kontrolünde
Dünya kültür mirası Palmira antik kenti IŞİD kontrolünde
IŞİD, Suriye'de Humus'un doğusunda yer alan ve dünya kültür mirasları arasında yer alan 2 bin yıllık Palmira antik kentini tamamen ele geçirdi.

RADİKAL - Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye 'de bulunan antik Palmira kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdi. Humus'un doğusunda bulunan Tedmür kenti yakınında bir haftadır devam eden çatışmaların ardından, dün akşam Suriye ordusu bölgeden çekildi ve IŞİD militanları

Suriye devlet televizyonu halkın büyük bölümünün tahliyesi sağlandıktan sonra askerlerin kentten çekildiğini duyurdu. Sivillerin Humus'a taşındığı belirtiliyor.

Humus'un doğusunda kalan Palmira kenti, Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Suriyeli yetkililer, Palmira'da birçok heykelin güvenli bölgelere taşındığını belirtse de taşınmaz eserlerin akıbeti endişe kaynağı oldu. Suriyeli antik kentlerden sorumlu yetkili Mamun Abdülkerim, IŞİD'in Tedmur Hava Üssü'ne 1 km uzaklıktaki tarihi kenti 'yıkabileceği' uyarısını yaptı. IŞİD daha önce de Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği antik eserleri tahrip etmiş, yayınlanan görüntüler büyük tepki çekmişti.

Bu arada Tedmür/Palmira'yı ele geçirmesinin, örgüte Şam ve Humus'a ulaşma imkanı verebileceği yorumları da yapılıyor.

'ÜLKENİN YÜZDE 50'Sİ IŞİD KONTROLÜNDE'

Suriye'deki yönetim karşıtı gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada da Palmira antik kentinin Irak İslam Şam Devleti’nin kontrolüne geçmesiyle, Suriye topraklarının yüzde 50’sinden fazlasının örgütün kontrolüne girdiği belirtildi.