Dünya Kupası işçisine hayvan muamelesi

Dünya Kupası işçisine hayvan muamelesi
Dünya Kupası işçisine hayvan muamelesi

İlk kez bir Ortadoğu ülkesinde düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası öncesi ev sahibi Katar’ın tesislerin yapımında çalıştırdığı göçmen işçileri ‘modern köle’ olarak kullandığının basına yansımasının ardından Uluslararası Af Örgütü Doha’ya yönelik sert eleştirilerin yer aldığı bir rapor yayımladı. ‘Göçün Karanlık Yüzü: Dünya Kupası öncesi Katar’ın inşaat sektörüne bakış’ adlı raporda, işçilerin ‘endişe verici oranda’ suiistimal edildiği belirtilirken bir firma müdürünün de bu işçilerden ‘köpek’ olarak bahsettiği belirtildi. 169 sayfalık rapora göre, ‘sponsorluk sistemi’ adı altında işçi hakları ‘ ahlakından uzak’ yöneticilerce sistematik olarak ihlal ediliyor. 

Ölüm oranı kayda değer

Çoğu Nepal ve Hindistan kökenli olan yabancı işçiler paralarını alamıyor, zorlu ve tehlikeli şartlarda çalışıyor, çok düşük standartlı yerlerde kalıyor ve sağlık sorunları yaşıyor. Başkent Doha’daki bir hastane temsilcisi geçen yıl travma ünitesine şantiyede yüksekten düşen 1000’den fazla kişinin kabul edildiğini söylerken işçilerin yüzde 10’unun sakat kaldığı, ölüm oranının ise ‘kayda değer’ olduğu belirtildi. Rapor ayrıca yabancıların ülkeden ayrılmak için izin almasını şart koşan Katar’da onlarca işçinin de bu sebeple ‘kapana kısıldığını’ aktardı. 70 işçinin 10 aydır bedava çalıştırıldığını söyleyen Genel Sekreter Salil Shetty “Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde bu kadar çok sayıda göçmen işçinin insafsızca suiistimal edilmesi, ücretlerinin ödenmemesi ve hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda bırakılması hiçbir şekilde mazur görülemez” dedi.
Shetty, Katar’dan Dünya Kupası vesilesiyle insan haklarına bağlılığını göstermesini isterken, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ni de (FIFA) kamuoyuna bu duruma göz yummayacağı mesajı vermeye çağırdı. FIFA da futbolun toplumsal değişimi hızlandırması amacıyla Katar’ı seçtiklerini açıkladı.
Katar ise insan haklarının korunmasına büyük önem verdiklerini ve raporun halihazırda yürütülen soruşturma kapsamında dikkate alınacağını açıkladı. (DOHA/ REUTERS)