Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı için kırmızı bülten

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı için kırmızı bülten
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı için kırmızı bülten
Mısır'ın başvurusu üzerine Interpol, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf Karadavi hakkında kırmızı bülten yayımladı.

Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), Mısır'ın talebi üzerine, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf Karadavi hakkında kırmızı bülten yayımladı.

Interpol Karadavi için, "kasıtlı olarak suç işlenmesine teşvik ve yardım, mahkûmların kaçmasına yardım, kundaklama, vandalizm ve soygun" suçlarından kırmızı bülten çıkarıldığını belirtti.

Kararda, Mısır ve Katar vatandaşı Karadavi'nin üç fotoğrafına da yer verildi. Katar'da ikamet eden Karadavi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasına karşı çıkmıştı. Karadavi, Mursi’yi devirerek cumhurbaşkanı olan darbeci general Abdulfettah Sisi'yi eleştirmişti.

Müslüman Kardeşler'i destekleyen Karadavi, örgütün manevi lideri olarak ifade edilmişti.

Karadavi, Cumhurbaşkanı seçimlerini kazanan Recep Tayyip Erdoğan 'ı tebrik ederek, yazılı açıklamada bulunmuştu. Karadavi mesajında, "Özgürlük, hak, hukuk ve güç isteyen her ülke, Erdoğan'a zafer kazandıran Allah'ın yardımı karşısında sevincini göstermelidir. Tüm dünyadaki Müslümanlar, kendilerini savunan güçlü bir ses olmasından ötürü duyduğu mutluluğu dile getirmelidir" demişti.

YUSUF KARADAVİ KİMDİR?

Mısırlı din bilgini ve Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanı olan Yusuf Karadavi, Mısır'ın El-Garbiyye ilindeki Siff Turab şehrinde doğdu. El-Ezher'in lise kısmını ikincilikle bitirdi. Daha sonra El-Ezher Üniversitesi Usul-u Din Fakültesine giren Karadavi, bölümden birincilikle mezun oldu.

1958 yılında Yüksek Arap Dili Araştırmaları Enstitüsü'nden dil ve edebiyat konusunda lisans aldı. Usul-u Din Fakültesi, Kuran ve Sünnet İlimleri bölümünde master yapan Karadavi, doktorasını da 1973 yılında aynı fakültede tamamladı. Karadavi’nin doktora konusu 'Zekât ve zekâtın toplumsal sorunların çözümündeki yeri' başlıklı tezidir.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD 'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 56., 2008 yılında 3. sırada yer aldı.