Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü

Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü
Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü
İran'la P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma dünya basınında 'tarihi' olarak nitelendirildi.

RADİKAL - İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 grubu) arasında yürütülen nükleer müzakerelerde varılan anlaşmayı "tarihi" olarak niteleyen dünya basınında, İsrail'in anlaşmaya gösterdiği tepkiye de yerildi. İran’ın nükleer programına ilişkin Viyana'da yürütülen ve son iki haftadır yoğun geçen müzakerelerde anlaşmaya varılması İtalyan, Alman, İngiliz ve Çin basınında geniş yer buldu.

İTALYAN BASINI

İtalyan haber ajansı ANSA, "Nükleerde tarihi anlaşma" ve "İsrail: Şer ekseni kazandı" başlıklarıyla anlaşma için son engellerin de aşıldığı duyuruldu. Haberde anlaşmanın, İran'ın 10 yıl boyunca nükleer silaha sahip olmaması karşılığında tüm yaptırımların kalkması gibi önemli maddeleri içerdiği belirtildi.

Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor

"İran konusunda nükleerde anlaşmaya varıldı" başlığını kullanan İtalya'nın La Repubblica gazetesi, dünya güçleriyle Tahran yönetimi arasındaki anlaşmayı tarihi olarak niteledi. Konuya ilişkin haberde, İsrail'in tepkisine de yer verildi. La Stampa gazetesi de "İran ile nükleer anlaşmaya varıldı. İran, 10 yıllığına atoma sahip olamayacak" başlığı ile tarihi anlaşma duyuruldu.

Abdullah Gül'den nükleer anlaşma yorumu

ALMAN BASINI

Alman Bild gazetesi "Nükleer pazarlık tamam!" manşetini kullanarak, 13 yıl süren siyasi pazarlıkların ardından İran ile yapılan müzakerelerin sona erdiğini yazdı. Haberde, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi, Almanya ve İran arasındaki anlaşmanın son kez onaylanması durumunda, bu ay içinde bununla ilgili bir BM kararı çıkacağına dikkat çekildi.

"Nükleer ihtilafta tarihi anlaşma sağlandı" başlığını kullanan Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin, İran ile 13 yıldır süren nükleer ihtilafta anlaşmaya varıldığını açıkladığını belirtti. "Diplomatlar İran ile varılan tarihi kararı açıkladılar" başlığını kullanan Sueddeutsche Zeitung gazetesi, İran ile ilişkilerde yeni bir başlangıcın hazır olduğuna dikkati çekti. Der Spiegel dergisinin internet sitesinde ise 13 yıl süren müzakerelerin ardından BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya vardığını belirtti.

Esad'dan nükleer anlaşma açıklaması

İNGİLİZ BASINI

İngiliz yayın kurumu BBC, "yıllarca ve aylarca süren müzakerelerin ardından İran'ın nükleer programıyla ilgili tarihi bir anlaşmaya varıldığını" bildirerek, bu anlaşmayla İran'ın nükleer aktivitelerinin kısıtlanacağı ve karşılığında da bu ülkeye yönelik uluslararası ekonomik yaptırımların kaldırılacağını duyurdu.

BBC anlaşmanın ayrıca, BM'nin nükleer denetçilerinin İran'daki nükleer sahalara girişini sağlayacağını aktardı. Sky haber kanalı da "İran'ın dünya liderleriyle anlaşmaya vardığını" belirterek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise anlaşmayı "tarihi hata" olarak nitelediğini belirtti. Sky anlaşmayla, Batı'nın İran üzerinde uyguladığı yaptırımların kaldırılmasının beklendiğini, bunlar arasında İran petrolünün satışının da yer aldığını ifade etti.

Putin: Dünya rahat bir nefes alabilir

Guardian gazetesi internet sitesinde anlaşmaya ilişkin yer verdiği yorumda, "Birçok İranlı bu anlaşmayı Berlin duvarının yıkılması gibi görecek. Ekonomik faydalarının yanı sıra bu anlaşma İran halkının beklentilerini ve bakış açısını da değiştirecek" denildi. Daily Telegraph gazetesi ise "anlaşmanın tarihi olduğu ancak bunun ABD'nin Ortadoğu stratejisinin yerini dolduracak bir unsur olarak görülmemesi gerektiği" yorumunda bulundu.

Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata

ÇİN BASINI

Çin resmi basınında, "İran'la tarihi bir anlaşmaya varıldı", "Uzun görüşmelerin ardından İran ve büyük güçler nükleer sorununda çözüme ulaştı" başlıkları öne çıkarken, 13 yıldır süren uluslararası anlaşmazlığın siyasi çözüme kavuştuğuna işaret edildi.

Haberlerde ayrıca İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in nihai anlaşmaya ilişkin, "tarihi bir an ancak hiç kimse için mükemmel değil" sözlerine vurgu yapıldı. (AA)

İşte nükleer anlaşmanın maddeleri


  http://www.radikal.com.tr/139776113977612

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlaşma neden önemli (2) - legendary

  Toplumumuzda nükleer silahların yayılmasında sakınca görmeyen yaygın bir cehalet var. Her zaman çeşitli gerekçelerle (İsrail'de var İran'da neden olmasın gibi) İran'ın nükleer programını desteklemenin ötesinde silah sahibi olmasını hak görse de onların göremediği realite bunun hiçbir sorunu çözmeyeceği aksine bölgeyi çok tehlikeli bir yola sokacağıdır. Hatta nükleer silah sahibi bir İran'ı varlığına tehdit olarak gören İsrail'in Suudi Arabistan ile birlikte girişeceği savaş bölgeyi yakacaktı. Her ne kadar İran rejimi kendisine nefes aldırması için halkına sistematik olarak İsrail nefreti aşılasa ve meçhul bir günde (!) yok etmeyi vaat etse de arzulamadığı şekilde kendisini İsrail ile karşı karşıya bulacaktı... Gerçek şu ki bu anlaşmayla aslında Türkiye'de bir yarıştan kurtuldu... Bugün nükleer teknolojiyi toplumun bir kesimi enerji üretmek için bile istemezken ki kendim de bu görüşteyim silah yarışına girmeyi hiç arzu etmeyen aklı selim insanlar için bu bir kazançtır.

  Anlaşma neden önemli (1) - legendary

  Birçok nedeni var. Bunların başında elbette nükleer silah sahibi İran tehdidinin şimdilik ötelenmiş olması geliyor. Bu pek çok kişinin belki anlamakta güçlük çektiği bir konu ancak nükleer bir İran bölge için sadece kendisi bir istikrarsızlık kaynağı olmayacak, kendisiyle rekabet halindeki Suudi Arabistan, Mısır hatta Türkiye gibi ülkelerin de bu yarışa girmesine sebep olacaktı... Hırslanan bölge ülkelerinin silah yarışı zaten istikrarsız Ortadoğu'yu daha da yaşanmaz hale getirmekten başka halklarına bir fayda sağlamayacaktı... İran yönetimi sanırım bunu gördüğünden ve mevcut konjonktür de Batı ile arasını düzeltmesi için fırsatlar sunduğundan bunu değerlendirmek istedi. Akıllıcaydı. Sonuçta İran bir nükleer güç olmasa da nükleer eşikte bulunacak ve teknolojisi meşruiyet kazanmış olacaktı. Anlaşmayla Batı ülkeleri İran'ın bu teknolojiyi kullanma hakkını teslim etti...