'Dünya Rakı Günü'nün yasaklanması İsviçre basınında

'Dünya Rakı Günü'nün yasaklanması İsviçre basınında
'Dünya Rakı Günü'nün yasaklanması İsviçre basınında
İsviçre'de yayımlanan Blick gazetesi, Adana Valisi Mustafa Büyük'ün, kentte her yıl yapılan "Dünya Rakı Günü" buluşmasını yasaklamasını haber yaptı.

RADİKAL - Adana'da 'Dünya Rakı Günü'nün yasaklanması haberini, "Türkiye-Adana’da her yıl düzenlenen 'Rakı Festivali' yasaklandı" başlığıyla veren gazete şöyle yazdı:

“Her yıl geleneksel olarak Aralık ayında Türkiye’nin güneyindeki Adana kentinde yapılan Anasonlu Rakı Festivali'ne binlerce insan katılıyordu; ancak, bu yıl İslami örgütlerin protestoları sonrasında yetkililer bu festivali yasakladılar. Yasaklamadan sonra ülkenin İslamlaşması hakkında tartışma yeniden alevlendi."

Muhalefetin bu gelişmeyi, "bireysel özgürlüğe müdahale" diye nitelendirdiğine de yer verilen Blick haberinde, birçok TV kanalının da haberlerinde, "Yasaklanan festival değil, insanların özel hayatlarına müdahale ediliyor" denildiğine yer verildi.

İktidar partisinin de "İslami muhafazakar" diye nitelendirildiği Blick haberinde, "Eleştirmenler, 1923 yılında laik olan Türkiye Cumhuriyeti'nin İslamlaştırılmak istendiğini belirtiyorlar" denildi. (DHA)