Dünya saygı duruşunda ıslık için ne dedi?

Dünya saygı duruşunda ıslık için ne dedi?
Dünya saygı duruşunda ıslık için ne dedi?
Türkiye-Yunanistan maçında rakip takımın milli marşını ve Paris'te hayatını kaybeden 129 kişi için yapılan saygı duruşunun ıslıklanması ve sloganlar atılmasına dünya basınından tepki yağdı.

RADİKAL - Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda oynanan Türkiye-Yunanistan maçında rakip takımın milli marşını ve Paris'te hayatını kaybeden 129 kişi için yapılan saygı duruşunun ıslıklanması ve ardından, "Ya Allah Bismillah Allahu Ekber" sloganları atılmasına dünyadan tepki yağdı. Alman Bild gazetesi, "Türkiye-Yunanistan maçında bir skandal yaşandı" derken, L’équipe'in haberinde, "Bu saygı duruşu değil. Bazı destekçiler tarafından durmaksızın ıslıklandı" ifadelerine yer verildi.

Paris’teki saldırılarda yaşamlarını yitirenler için Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda 1 dakika bile sessiz kalınmamasını sert ifadelerle ayıplayan Avrupa basını, Fransa Milli Marşı’nı toplu halde söyleyen İngilizlerin centilmenliğini ise örnek gösterdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Avrupa basınında saygı duruşunun ıslıklanmasıyla ilgili haberler şöyle:

Daily Mail: Türkler, Paris’te hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunu “Allahu Ekber” tezahüratlarıyla yuhaladı.

Guardian: Türkiye’de taraftarlar Fransa’daki terör saldırısında ölen 129 kişi için yapılan saygı duruşunu ıslıklarla bozdu.

AS: Türkiye’de Paris’te ölenlerin anısına bir dakikalık sessizlik bekleniyordu. Ancak yerini ıslıklar ve Allahu Ekber sesleri aldı.

Bild: Türkiye-Yunanistan maçında bir skandal yaşandı. Islıklar saygı duruşunu bozdu.

L’équipe: Bu saygı duruşu değil. Bazı destekçiler tarafından durmaksızın ıslıklandı. Bir grup “Allahu Ekber” diye bağırdı.

Le Matin: Tüm statlar Fransız bayrağı ile donatılırken Türkiye’de yaşananlar hayret verici.


Kardeşlik Wembley’de yaşandı

Türkiye'deki ıslıklı gecenin tam tersi, Londra’da yaşandı. İstanbul’daki protestoların şaşkınlığını yaşayan Avrupa medyası, İngiltere’deki gösterileri alkışlarla karşıladı. “Utanç” başlıklarının yerini bu kez “Teşekkürler” manşetleri süsledi, dostluk ve kardeşliğe vurgu yapılıp İngiltere-Fransa dostluğu övüldü.

L’Equipe: İngiltere’nin jestinin kendilerine büyük bir onur yaşattığını ifade eden Fransız gazetesi, manşetinde İngilizce olarak “Teşekkürler!” yazdı.

The Times: Teröre karşı birleştiler. İngiliz ve Fransız futbolcuların saha ortada oluşturduğu yüzük tüm dünyayı birleştirdi.

The Sun: Fransızca “Dayanışma” başlığını kullanan gazete Wembley Stadı’nın dışına yazılan “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” ifadelerine yer verdi.

Independent: “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik.” İngiliz ve Fransız futbolcular tribünlerle birleşti tek yürek oldu.

Daily Mirror: Ve kazanan özgürlük! İki ülkenin birleşmesi bir başkaldırıya dönüştü.

Daily Express: İki ülke taraftarları yan yana tek bir mesaj verdi: Futbol kazandı.

Daily Telegraph: "Silah Arkadaşları" başlığını attı ve “Sessizlik, ulusal marş ve dayanışma Wembley’de yaşandı” ifadelerini kullandı.

M. Deportivo: İspanyol gazetesi korku ve onur başlığını kullanırken, Almanya’da bomba paniğinin yaşandığı sıralarda Wembley’de onur dolu bir gece yaşandığının altını çizen ifadeler kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/147542314754236

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ah türkiye! - zebda

  %50 akplisiyle ,eğitimsizliğiyle, yozluğuyla , geri kalmışlığıyla rezil bir ülkesin türkiye!

  kısaca - genco940

  onlarda bizi ıslıklamışlar. Böyle başa böyle tarak.

  Yazıklar Olsun Bize - user1138020

  Bu Ülkeye ve bu insanlara yazıklar olsun utanıyorum şunu yazarken ama gerçekten yazıklar olsun.. keşke daha fakir bir ülkede dünyaya gelse idim. en azından onuru şerefi olan bir insan topluluğunda

  Rüyaları gerçekleşiyor - user1087030

  AKP nin ürünleri bunlar daha beterin görecez, bu sadece başlangıç, ISIS düşüncesi Türkiyede gitikçe güçleniyor ve yaygınlaşyor, buda AKP nin rüasiydi zaten Türkiyeye şeriyatı getirmek Not:Editör, özgür düsünce olmadan özgür basın olmaz

  SASIRMAMALI - user400353

  Kendi ulkesinde olen insanlar icin yuh ceken, iyi olmus diyen bir zihniyetten bahsediyoruz ki fransada gerceklesen katliyama bu sekilde davranmalari bence sasilacak bir durum olmamali.

  Faşizm! - Gılgameş

  Türkiye'de AKP tarafından yeşile boyanan faşizmin sökülüp atılacağı bir dönemin başlangıcı olarak tarihe geçecek bugün. Paradoks ama değil! Faşizm böyledir. Meydanı uygun bulunca ortaya çıkar, bütün güzelliklerini sergiler. Ama insanlıktan aldığı cevap hep aynı olmuştur. Türkiye'de de aynısı olacaktır.