Dünya seçimi böyle gördü

Dünya seçimi böyle gördü
Dünya seçimi böyle gördü
Dünya basını, Türkiye'deki genel seçimlere geniş yer ayırdı. Birçok gazetede HDP'nin barajı aşmasına dikkat çekildi.

RADİKAL - Türkiye'deki genel seçim sonuçları dış basında geniş yer buldu. Dünya basınında seçimlerle ilgili çıkan yorumların bir kısmı şu şekilde:

WASHINGTON POST: SEÇİMLER ERDOĞAN’A DARBE, KÜRTLERİN ZAFERİ

Seçmenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP ’ye etkileyici bir darbe indirdi. Tarihte ilk kez, Kürtlerin etkin olduğu bir parti meclise girdi. Bu durum, Türkiye’nin demokrasi evriminde yeni bir an ve Erdoğan’ın başkan olma hedefine de doğrudan bir zorluk.

AFP: HDP’NİN ZAFERİ

Seçim sonuçları, kendilerini gerçek bir Türkiye partisi olarak tanıtmak isteyen ve Kürt destekçilerinin yanı sıra Türkler, kadınlar ve eşcinsel seçmenlere de ulaşmayı hedefleyen HDP’nin zaferidir. Bu sonuç, aynı zamanda HDP’nin karizmatik lideri Selahattin Demirtaş’ın da kişisel zaferidir.

TELEGRAPH: ERDOĞAN’IN DAHA FAZLA GÜÇ HAYALİ YIKILDI

Erdoğan'ın daha fazla güç hayali iktidardaki partinin 10 yıldan fazla bir süredir ilk defa en kötü sonucu almasıyla yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Kürtleri destekleyen bir parti, meclise girmeyi başardı.

GUARDIAN: SON 10 YILIN EN KÖTÜ YENİLGİSİ

Guardian birinci sayfasında Türkiye'deki seçim sonuçlarını "bomba etkisi yaratan bir sürpriz" olarak nitelendirdi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yılın en kötü yenilgisini aldı. Gazete, Türkiye'deki genel seçimlere tam sayfa ayırmış. Dış haberler sayfasındaki haberin başlığı, "Erdoğan, Türkiye'deki seçimlerde küçük düşürüldü". Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Constanze Letsch, AK Parti'nin Meclis'teki çoğunluğunu yitirdiğini, anayasayı yeniden yazma planlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden yenilgiyle çıktığını söylüyor.

WALL STREET JOURNAL: TÜRKİYE’DE SEÇİMLER ERDOĞAN’IN GÜCÜNÜ PEKİŞTİRME İSTEĞİNİ BATIRDI

Türkiye’de seçmenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünü sağlamlaştırma kampanyasına büyük bir engel oluşturdu. Türkiye’de siyaseti on yıldan uzun bir süredir popülist ve kutuplaştıran bir mesajla domine eden Erdoğan için seçim sonucu en çarpıcı ders olma özelliği taşıyor: Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşıp gücü daha da merkezileştirmek isteğinin iptal olması.

NEW YORK TIMES: AKP TEK PARTİ İKTİDARINI YİTİRDİ

“Seçim sonuçları Erdoğan için önemli bir yenilgi anlamına geliyor” ifadesinin yer aldığı New York Times’da “Erdoğan'ın “Başbakanlıktan, Cumhurbaşkanlığına geçerek artırdığı gücünün bu seçimlerle karaya oturduğu” değerlendirmesi yer aldı.

BILD: ERDOĞAN’A FREN

Erdoğan’a fren... AKP kaybetti. Yüzde 40 ile birinci parti oldu ama 2011 seçimlerinde yüzde 50’ye yakındı. HDP’nin barajı geçmesi, AKP’nin planlarını değiştirdi. Bunların başında başkanlık sistemi geliyor. AKP anayasayı referanduma götürecek 330 milletvekili hedefliyordu.

DIE WELT: TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI

Türkiye seçimini yaptı. İktidar partisi AKP çoğunluğu kaybetti. Kürt yanlısı parti HDP parlamentoya girmeyi başardı.

BBC: AKP’DE ASIK SURATLAR

HDP yüzde 10 barajını aşarak meclise ilk defa milletvekili getirmeyi garantiledi. BBC'nin İstanbul muhabiri Mark Lowen, ziyaret ettiği AKP'nin merkez binasında seçim sonuçlarını izleyenlerin sonuçlar açıklandıkça yüzlerinin asıldığını gözlemledi. BBC, “Bu seçim, AK Parti’nin 13 yıllık tek parti iktidarına son verecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkilerini artırma planlarını altüst edecek” ifadelerine yer verdi.

EL MUNDO: DİYARBAKIR’IN KİLİT ROLÜ

"Türkiye’de Erdoğan’ın partisi çoğunluğu kaybetti, Kürtler parlamentoya girdi” başlığını kullandı. Gazete, “Kürtlerin duygusal başkenti Diyarbakır bu seçimlerde kilit rol oynuyor. Erdoğan’ın otokratik arzuları konusunda karar verecek olan HDP yüzde 10’luk barajı aştı” diye yazdı. Son yıllarda Türkiye’nin türbülanslı döneme girdiğini kaydeden El Mundo, özgürlükleri kısıtlayan yeni yasaların geçirildiğini, sokaklarda daha fazla baskının yaşandığını ve iktidar ve Cumhurbaşkanlığı’ndan kutuplaştırıcı söylemlerin yapıldığını belirtti.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG: ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEHLİKEDE

Erdoğan’ın partisi çoğunluğu kaybetti... Türkiye’deki parlamento seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP, tek başına iktidarı kaybetti. Oyların yüzde 80’ine bakıldığında, Erdoğan’ın anayasa değişikliği tehlikede.

INDEPENDENT: KÜRTLERİN SANDIK ZAFERİYLE, AKP ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

İngiliz gazetesi Independent da “Kürtlerin sandık zaferi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidar partisine çoğunluğu kaybettirdi” başlığıyla Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını aktardı. Gazete, sonuçların, Cumhurbaşkanı olmadan önce AK Parti liderliğini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir darbe indirdiğini yazdı. Haberde, seçim öncesinde, AK Parti’nin 367 milletvekiliyle anayasayı tekrar düzenleyerek planladığı başkanlık sistemini parlamentodan geçirmek istediği fakat HDP’nin yüzde 10 barajını geçmesiyle birlikte, şu an mecliste koalisyon hükümeti kurma ihtimaliyle yüzleştiğini belirtti.

TIMES: KÜRT SEÇMEN, ERDOĞAN’I ENGELLEDİ

Times gazetesi ise “Seçim sürecinde anayasayı tekrar düzenlemeyi planlayan bir çerçeve oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan için sonuçlar çok alçaltıcı bir mağlubiyet oldu” dedi. Gazete, muhalif kesimin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi bir güç sağlamasından korktuğunu fakat 13 yıllık tek parti iktidarı AK Parti’nin, HDP’nin aştığı seçim barajı ile koalisyon hükümeti kurmakla yüzleştiğini vurguladı.

FINANCIAL TIMES: ERDOĞAN, HDP DARBESİYLE SEÇİMDE ZARAR GÖRDÜ

İngiliz Financial Times gazetesi, “Erdoğan, HDP’nin başarıyla yaptığı darbe yüzünden zarar gördü” başlığıyla Türkiye’de gerçekleşen seçim sonucunu değerlendirdi. Haberde, “Türkiye’nin İslam kökenli iktidar partisi AK Parti’nin eski lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar gecesi çarpıcı bir darbeyle, 13 yıldır süren meclis çoğunluğunu kaybetti” denildi. Gazete, parlamentodaki tek parti iktidarının sonra ermesiyle, Erdoğan’ın yetki ve gücünü arttırmak amacıyla planladığı yeni anayasa düzenlemesinin de zor olduğunu belirtti.

ANSA: 'KÜRT OBAMA' ÖLÜMCÜL BARAJI AŞTI

Türkiye’de Kürt depremi. 13 yıldır kesintisiz iktidarda olan ’Sultan’ Recep Tayyip Erdoğan’ın İslami partisi, yüzde 10’luk ölümcül seçim barajını aşarak, 2014 yılında kurulan partisi HDP’yi meclise taşıyan ’Kürt Obama’ Selahattin Demirtaş üzerinde ’çılgın bir bahis’ oynayınca meclisteki mutlak çoğunluğunu yitirdi. Kürt Podemos’un (İspanya siyasetinde taşları yerinden oynatan sol görüşlü parti) zaferi, Diyarbakır’da binlerce kişinin sokaklarda dans edip, şarkılar söylemesiyle kutlandı. Bu, 2002’den beri ülkeye hakim olan adama bir şamar oldu. Anayasa partiler üstü olmasını gerektirirken O (Erdoğan), AKP’yi vuran bir kampanya yürüttü ve tam yetkilerle ’süper başkan’ olmak için Meclis’te 330 sandalye istediğini söyledi. Seçimlerden önce bir analist, ’Bu seçimler, diktatörlükten önce son çıkış’ uyarısı yapmıştı.

LA STAMPA: TARİHİ SONUÇ

13 yıldan sonra Erdoğan tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu kaybetti. Tarihi bir sonuçla Kürtler Meclis’e girdi, ama Türk seçimleri burada bitmeyecek. Sandıkların cevabı net: ılımlı İslam liderinin gücü azalsa da, Türkiye muhafazakar bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. MHP, müthiş bir performans ortaya koydu ve Kürtleri Anayasa’nın dışında tutmak için şimdi Cumhurbaşkanı’nın başkanlık sistemi planına bir omuz verebilir.

CORRİERE DELLA SERA: ERDOĞAN’IN HAYALİ SEKTEYE UĞRADI

53,7 milyonun seçimi, ’sultan’ Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi, çoğuna göre otoriter olacak bir başkanlık sistemine dönüştürme hayalini sekteye uğrattı. Bunu bloke eden, inanılmaz bir şekilde yüzde 10 barajını aşmayı başaran Kürt parti HDP’nin lideri Selahattin Demirtaş oldu. Kürtlerin dışında Devlet Bahçeli’nin milliyetçi partisi de çok iyi bir sonuç elde etti. MHP, AKP ile koalisyon yapabilir.

LA REPUBBLICA: BAŞKANLIK SİSTEMİ FİKRİ YOK OLDU

Erdoğan çoğunluğu kaybetti, Kürt partisi ilk kez mecliste. Cumhurbaşkanı’nın partisi, erken seçime gitmeyi ihtimal dışı tutmuyor. Seçimler, başkanlık sistemini getirmeyi isteyen Cumhurbaşkanı için bir referandum niteliğindeydi. Erdoğan’ın AKP’si mutlak çoğunluğu kaybetti. Böylece, Türk siyasetinin rakipsiz liderinin başkanlık sistemini hayata geçirme fikri yok oldu.

ZDF: ERDOĞAN’IN BAŞKANLIK SİSTEMİ ZOR DURUMDA

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partileriyle koalisyon yapmak zorunda. Erdoğan’ın başkanlık sistemi zor durumda.

SPIEGELONLINE: AKP OY KAYBINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI

İslami-muhafazakâr AKP yine en güçlü parti, ama oy kaybını göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu her şeyden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan için yenilgi. Kendi kurduğu AK Parti’ye 330 milletvekili hedefi koymuştu. Bu başkanlık sistemi için gerekli anayasa değişikliği referandumu için gerekli çoğunluk sayısı.

RUSSIA TODAY: ERDOĞAN’IN UMUDU ALT ÜST OLDU

Erdoğan’ın iktidar partisi seçimleri önde götürürken, Kürt muhalefeti meclise giriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasayı değiştirme umudu öyle görünüyor ki, alt üst oldu.

PRESS TV: ERDOĞAN YENİLDİ

Türkiye’nin iktidar partisi AK Parti, mecliste çoğunluğu oluşturmayı başaramadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yenildi.

HAARETZ: SERSEMLETİCİ DARBE

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, sersemletici bir darbe aldı. Başbakan Davutoğlu seçim sonrası “Halkın kararı en doğru karardır” diye konuştu.

JERUSALEM POST: Yetkilerini artırmak isteyen Erdoğan ciddi bir darbe aldı.

RIA NOVOSTI: GALİBİYETE BENZEYEN ZAFER

Türkiye'de genel seçimler AKP'nin zaferiyle tamamlandı, fakat AKP mecliste kesin çoğunluğunu elde edemedi. Bu durum AKP'nin 13 sene boyunca alıştığı bölünmez yetkinin geçerli olduğu Türkiye tarihinde yeni bir çağ açacak.

VESTI.RU : ERDOĞAN'IN YARIM ZAFERİ

Türkiye'de AKP mecliste istediği sayıya ulaşamadı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasayı ve başkanlık sistemini değiştirme planlarını rafa kaldırması gerekti. Türkiye için beklenmedik bir sonuç da HDP'nin yükselmesi. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı kalacak fakat muhalefeti dinlemek zorunda kalacak.

BBC RUSSIA: SONUÇLAR, ERDOĞAN İÇİN BÜYÜK DARBE OLDU

AKP oylama sonuçlarına göre uzun süre devam ettirdiği meclisteki oy çokluğunu kaybetti. Sonuçlar yetkilerini genişletmeyi, Anayasada değişiklikler yapmayı planlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük darbe oldu.

ROSSIYSAKAYA GAZETA: ERDOĞAN DAHA FAZLA YETKİ İSTİYOR 

Türk vatandaşları 20 partiden 550 meclis üyesi seçtiler. Herkesin merak ettiği soru ise şu, 2002 yılından itibaren yönetimde olan AKP kendi pozisyonunu korumaya devam edebilecek mi?

EHO MOSKVI: ERDOĞAN'IN PARTİSİ OY ÇOKLUĞUNU KAYBETTİ

AKP bu kaybı 13 sene boyunca ilk defa yaşadı. İlk verilere göre, AKP oyların %41'sini aldı. Aynı zamanda HDP oyların %11'den fazlasını alarak meclise girmeyi başardı. Artık Cumhurbaşkanı Erdoğan tek başına anayasayı değiştiremez ve Cumhurbaşkanlığı yetkilerini genişletemez.

REGNUM: TÜRKİYE'DE AKP SEÇİMLERDEN SONRA STATÜSÜNÜ KAYBETTİ

Uzun yıllar boyunca lider konumda olan AKP, 550 kişiden sadece 256 milletvekili çıkarabildi. %10'luk bariyeri CHP, MHP ve HDP geçmeyi başardı.

REUTERS: KÜRT PARTİSİ ERDOĞAN’IN HEDEFLERİNİ BOZDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha fazla güç umudu AKP’nin parlamentoda çoğunluğu kaybetmesiyle ciddi bir yenilgi yaşadı.

AP: AKP İLK KEZ GÜÇ KAYBETTİ

Associated Press, yurt içinde ve dışında toplam 53 milyonu aşkın Türk vatandaşının oy kullandığı seçimlerde AKP’nin 2002′den bu yana ilk defa güç kaybettiğini yazdı.  HDP’nin yüzde 10 barajını aşarak parlamentoda koltuk kazanmasının anayasal değişimleri de beraberinde getireceğinden bahseden AP,  bu durumu AKP için bir kayıp olarak niteledi.

EL PAIS: ON BİNLERCE İNSAN SEFERBER OLDU

HDP'nin yüzde 10 barajını geçtiğinin altını çizen İspanyol gazetesi, AKP'nin seçim sonuçlarının, kendi kontrolü altında başkanlık sistemine geçmek isteyen "tartışmalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın" geleceğini ilgilendirdiğini yazdı.

Oyların çalınmasından endişe eden muhalefetin on binlerce insanı seferber ettiğine ve bunun yanı sıra AGİT ve Avrupa Konseyi'nden gözlemcilerin seçimleri izlediğine dikkati çeken El Pais, birden fazla oy kullanmaya çalışan AKP'lilerin gözaltına alındığı bilgisini verdi.

ABC: İKİ BLOK KARŞI KARŞIYA GELDİ

Türkiye son 10 yılın en kritik seçimini geride bıraktı. Bugünkü seçimlerde 13 yıldır iktidarda olan AKP'nin kurucusu İslamcı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyenler ve karşı olan sosyal ve politik iki blok karşı karşıya geldi.