Dünya tarihinde bir ilk!

Dünya tarihinde bir ilk!
Dünya tarihinde bir ilk!
Hamas'ın askeri kanat liderlerinden Ahmet Caberi'yi suikastla öldüren İsrail, bunun ardından Twitter üzerinden Gazze'ye karşı savaş ilan etti

İsrail böylece Twitter üzerinden savaş ilan eden ilk ülke olarak dünya tarihine geçti. İsrailli asker Gilad Şalid’in kaçırılarak beş yıl süreyle rehin tutulmasından Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları’nın iki numaralı ismini sorumlu tutan İsrail’in Dışişleri Bakanlığı, Filistinli liderin suikastla öldürülmesinin ardından twitter üzerinden Gazze’ye savaş açıldığını duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü imzasıyla “Twitter/@IDFSpokesperson” adresinden yapılan açıklamada, “İsrail ordusu, başta Hamas ve İslami Cihad olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki terör hedeflerine karşı geniş çaplı bir harekat başlatmıştır” denildi.Twitter açıklamasında ayrıca Hamas’ın uzun menzilli füze yeteneklerinin tahrip edildiği duyuruldu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ, ACİL OLARAK TOPLANDI
Filistinli yetkililer, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı üzerine dün acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne İsrail'in saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

Basına kapalı yapılan toplantıda konuşan Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Gazze'ye hava saldırısı düzenleyen ve Hamas'ın askeri lideri Ahmet el-Caberi'yi öldüren İsrail'in Filistinlileri öldürdüğü için açıkca övündüğünü söyledi.

İsrail'i Filistin halkına karşı savaş suçları işlemekle suçlayan Mansur, uluslararası toplumun İsrail'in Filistinlilere karşı yasadışı politikalarıyla eylemlerine son vermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

İsrail'in BM Temsilcisi Ron Prosor ise, İsrail'in Hamas yönetimi altındaki Gazze'den düzenlenen roketli saldırılara yanıt verdiğini söyledi.

Prosor, "Filistinliler, İsrailli sivillerin üzerine yağmur gibi roket atarken kimse şikayet etmiyordu. Hiçbir ülke, böyle bir duruma müsamaha edemez" dedi.

BAZI TEMSİLCİLER İSRAİL’İN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI SAVUNUYOR
BM Güvenlik Konseyi'nin bazı temsilcilerinin İsrail'in meşru müdafaa hakkını desteklediğine ve İsrailli masum sivilleri hedef alan roket saldırılarını kınadığına dikkat çeken Prosor, Hamas'ın Gazze'yi İran'dan getirilen silahların depolandığı bir cephaneliğe çevirdiğini ileri sürdü.

Toplantıda söz alan ABD Temsilcisi Susan Rice, ülkesinin Gazze'den İsrail'in güneyine düzenlenen roket saldırılarını kınadığını söyledi.

HAMAS ASLINDA FİLİSTİN HALKINA ZARAR VERİYOR
Filistinlilerin çıkarlarını korumak için çalıştığını iddia eden Hamas'ın düzenlediği şiddet olayları ile aslında Filistin halkının davasına zarar verdiğine işaret eden Rice, İsrail'e neredeyse her gün saldırı düzenlemenin ne Gazze'deki Filistinlilere ne de Filistin halkının bağımsızlığını kazanmasına hiçbir şekilde hizmet etmeyeceğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin geçici başkanlığını yürüten Hindistan'ın Temsilcisi Hardeep Singh Puri de, taraflara sağduyulu davranma çağrısında bulundu ve şiddet olaylarının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

REFAH SINIR KAPISI AÇIK KALACAK
Mısır-Gazze sınırındaki Refah sınır kapısının bugün ve yarın açık olacağı belirtildi.

Gazze'deki Filistin hükümeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Refah sınır kapısının bugün ve yarın açık olacağı, bu süre içerisinde Filistinlilerin rutin olarak giriş ve çıkış yapabilecekleri ifade edildi.

İsrail'in dün başlattığı saldırıların ardından Refah sınır kapısının kapanacağı öne sürülmüştü.

ajanslar