Dünya yine uzlaşamadı

Dünya yine uzlaşamadı
Dünya yine uzlaşamadı
Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı iddiasına ilişkin BM'den soruşturma kararı çıkmasını Çin ve Rusya'nın engellediği öne sürüldü. Fransa Suriye'ye müdahale çağrısı yaparken, Davutoğlu "Artık BM Güvenlik Konseyi kararsız tavır takınamaz" dedi.

Suriye ordusunun önceki gün başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah kullandığı ve 1300 kişinin öldüğü yönünde muhaliflerin ortaya attığı iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanmazken, uluslararası toplum yine ortak tavırda uzlaşamadı. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) acil toplantısının ardından üyeler, sadece ‘gelişmelerle ilgili derin kaygı duyulduğu’ açıklaması yapabildi. Reuters’ın haberine göre, Batılı ülkelerin sunduğu ve Suriye’ye denetim heyeti yollanmasına yönelik öneri metni, Çin ve Rusya’nın reddi nedeniyle kabul edilmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı önceki akşam, iddiaların muhaliflerce ‘provokasyon için’ ortaya atılmış olabileceğini öne sürmüştü.

BM, Suriye’den izin istedi

Aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu 35 ülke ise iddiaların araştırılması için BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’a mektupla başvurdu. Şam’da kimyasal silah kullanıldığına ilişkin güvenilir raporlar geldiği belirtilip konunun acil şekilde incelenmesi istendi. BM ise Şam’daki saldırıya ilişkin iddiaların incelenebilmesi Suriye hükümetinden resmi olarak izin istedi. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Eduardo del Buey, “Suriye hükümetine izin için resmi başvuru yapıldı. Genel Sekreter Ban, bir an önce olumlu cevap verilmesini bekliyor” dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise “Esed rejimi kimyasal silah kullanımına dair sorumluluğu reddediyor. O zaman onlar için en kolay yol, BM ekibinin, sahaya tam erişiminin sağlanmasına izin vermektir. Esed rejimine, bu yöndeki çağrımızı tekrarlıyoruz” açıklamasında bulundu. Sözcü, Mısır’daki gelişmelere ilişkin de, “Mısır’daki 2011 devrimi hala Mısır halkının hafızalarında tazeliğini koruyor ve Mübarek rejimine geri dönme noktasında Mısır halkı tarafında istek veya işaret çok az” diye konuştu.

Yoğun diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise BM’yi göreve çağırdı. Başkent Berlin’de Alman mevkidaşı Guido Westerwelle ile bir araya gelen Davutoğlu ‘Suriye’de BM’nin insanlık suçlarına karşı caydırıcılığını kaybettiğini’ vurguladı: “Suriye’de kırmızı çizgi şimdiye kadar yapılan katliamlarla çoktan aşılmıştı. Yaşananlar, görüntülerle tüm dünyaya yansıyan, örtülmesi mümkün olmayan bir olay. Artık BMGK kararsız tavır takınamaz. Derhal inceleme yapılmalı ki bir daha kimse kimyasal silah gibi bir insanlık suçunu işleme cesareti gösteremesin. En şiddetli yaptırımlar uygulanmalı. Eğer şu an bunları yapmazsak, emin olun daha kanlı katliamlar olacak.” Westerwelle de “Eğer kimyasal silah kullanılmışsa bu insanlık suçudur” dedi. Davutoğlu dün ayrıca Londra’da da Brtianyalı mevkidaşı William Hague ile de bir araya geldi. Hague “Şam’ın, BM ekibinin acilen bölgeye girişine izin vermesi gerektiği konusunda mutabık kaldık” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile de telefonda konuşan Davutoğlu, bütün seçeneklerin masada olduğu bir süreçte atılabilecek adımları konuştuklarını anlattı. Davutoğlu önceki akşam ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile telefonda görüştü. Bakan, “Şam’ın BM heyetine izin verme konusunda engel çıkarmaması yönünde ağırlık koymaları ricasında bulundum” dedi. İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz de kimyasal kullanıldığı fikrinde olduklarını ifade etti. Esad’a bir tepki de Fransa’da geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’tan ise “Uluslararası toplumun tepkisi Suriye’ye karşı güç kullanılarak gösterilmeli” çağrısında bulundu.